Alpenverein OEAV.SK Tirolsko Tippelt

Život na horách: z veľkomesta na horskú chatu

Aké to je zavesiť na klinec všetko, na čo ste zvyknutí, a začať svoj život od znova v horách?

Tridsaťročná Clara Tippelt sa k tomuto odvážnemu kroku odhodlala a našla svoj nový domov v rakúskom Tirolsku, kde prevádzkuje horskú chatu.

Alpenverein OEAV.SK Tirolsko Tippelt

Hory, prítomnosť a životné šťastie

Život niekedy naberie nečakané obrátky. Clara Tippelt si počas svojich štúdií módy v Nemecku rozhodne nemyslela, že o pár rokov neskôr bude hrdou majiteľkou horskej chaty na alpskej pastvine v Rakúsku. V stiesnenom veľkomeste už to pre ňu nebolo ono, a potom sa Clara zamilovala do rozľahlých rakúskych hôr. Bez ďalších okolkov kúpila horskú chatu Boschebenhütte pri Innsbrucku a urobila z nej nový stredobod svojho života. Hoci život na horskej chate môže byť niekedy náročný, pre Claru nie je nič lepšie ako sa ráno prebudiť uprostred hôr a zdieľať svoj život v prírode so svojimi hosťami. Hory pomáhajú jej aj všetkým, ktorí ju tu navštevujú, preniesť myseľ – ako sama hovorí – do prítomnosti a plne si vychutnať krásu okamihu.

Alpenverein OEAV.SK Tirolsko Tippelt

Pohľad na tirolské Alpy

A skutočne: na tomto výnimočnom mieste na Patscherkofele (hora pri meste Innsbruck) je ľahké pocítiť ľahkosť a radosť zo života: výhľad siaha cez údolie Viggartal až k mestu Innsbruck a impozantnému pohoriu Nordkette.

Alpenverein OEAV.SK Tirolsko Tippelt

Elektrina zo zelenej zásuvky

Všetko začalo láskou k horám, ktoré vyštudovanú módnu návrhárku zaviedla do Tirolska. Už ako dieťa Clara Tippelt milovala prírodu, ale v puberte ešte z peších túr, na ktoré vyrážala so svojimi rodičmi, nadšená nebola.

O mnoho rokov neskôr sa z alpského „životného experimentu“ rýchlo stala vášeň, aj keď cesta k dnešnej Boschebenhütte nebola od začiatku ľahká. Napriek tomu sa mladá žena nikdy nechcela vzdať. Prebehlo množstvo zmien, najmä v oblasti udržateľnej výroby energie, na ktorej je horská chata závislá: „Pred časom to tu bolo jedno veľké stavenisko. Odvtedy sme vybudovali splachovací záchod, čističku odpadových vôd, solárny systém a kogeneračnú jednotku. Predtým sem elektrina nebola vôbec zavedená, to bolo veľmi náročné.“ Vtedy si občas hovorila, či to všetko zvládne, ale vzdať sa nepripadalo do úvahy.

Alpenverein OEAV.SK Tirolsko Tippelt

Jednoducho, ale s láskou

Niektorí ľudia sú podľa Clary Tippelt trochu sklamaní, keď v ponuke nenájdu hranolky alebo zmrzlinu. Väčšina hostí si však užíva práve jednoduchosť a originalitu, ktorú chata Boschebenhütte ponúka. Koniec koncov sa k horskej chate dá dôjsť iba pešo a všetko zásobovanie prebieha nákladnou lanovkou, ktorá vedie za budovou. Čokoľvek na horskú chatu dopraviť alebo odtiaľto odviezť znamená tvrdú prácu. Pokiaľ sa teda plánujete na horskej chate Boschebenhütte zastaviť a občerstviť, môžete sa tešiť na malý, ale zato veľmi kvalitný výber.

Knedľa, kapusta a desiata na doske

Špecialitou sú domáce škvarkové a syrové knedle s kapustou alebo v polievke a zemiaky s tvarohom, syrom a slaninou. Clara Tippelt dbá na to, aby veľká časť produktov pochádzala z blízkeho okolia. Je tomu tak v prípade chleba, vajec alebo slaniny. Regionálny prístup sa k rustikálnemu alpskému hostincu hodí.

V tejto nadmorskej výške si samozrejme nesmiete nechať ujsť Brettljause – klasickú tirolskú horskú desiatu na doske. A v závislosti od ročného obdobia sú v ponuke aj rôzne domáce ovocné koláče. Clarine obľúbené pestré a domáce horské raňajky dokážu prevoňať celú horskú chatu: Bircher müsli, rôzne syry, klobásy, vajcia, čerstvé ovocie, domáce nátierky, džúsy, káva, čaj - východ slnka uprostred hôr je skrátka nezabudnuteľný zážitok!

Alpenverein OEAV.SK Tirolsko Tippelt

Okamihy, ktoré zostanú navždy

Clara Tippelt sa na svojej horskej chate v nadmorskej výške cez 2 000 metrov vôbec necíti osamelá. „Keď máte vlastnú horskú chatu, priatelia k Vám chodia na návštevu stále,“ popisuje. „Rovnako tak je so mnou neustále aj môj pes Merle.“ A zvyšné chvíle, ktoré trávia osamote, si Clara vedome užíva.

Cesta na horskú chatu Boschebenhütte

Na horskú chatu Boschebenhütte sa najľahšie dostanete lanovkou Patscherkofelbahn vedúcou z obce Igls pri Innsrucku. Po krátkej, asi 30 až 45 minút trvajúcej prechádzke po chodníku Zirbenweg sa dostanete na miesto. Tu už na Vás čaká Clara Tippelt so svojimi domácimi slaninovými knedľami a ovocným koláčom!

Raňajky v horách sa podávajú po predchádzajúcej rezervácii!

Ubytovanie
Na horskej chate ponúka aj možnosť exkluzívneho ubytovania.

Otváracia doba

  • V lete: podľa prevádzky lanovej dráhy Patscherkofelbahn
  • V zime: podľa dohody
Alpenverein OEAV.SK CK Kudrna

CK Kudrna

cestovka s dušou

S Kudrnou si tirolské Alpy užijú aj tí najviac nároční, a to zo všetkých možných uhlov. Uspokojíme tých, ktorí túžia po jednodňových výletoch i viacdenných trekoch, pohodových cyklotrasách, aj pekelných zjazdoch – na bicykloch aj na skialpoch, či si vyliezť ferraty s nádhernými výhľadmi.

Katalog zájazdov

Alpenverein OEAV.SK Rakusko

Turistika a Alpy

Horské hrebene, sýto zelené lesy a jazerá s priezračne čistou vodou nájdete v Rakúsku blízko seba, tak by ste všetko mohli prejsť pohodlne pešo.

Dovolenka v Rakúsku

Aktuality

Hore fúka

11. 01. 2023
Prvá Češka, ktorá zdolala tri najvyššie vrcholy sveta - Mount Everest, Kančendžengu a K2.

Južné Tyrolsko

11. 01. 2023
Kronplatz, Drei Zinnen alebo Val Gardena. Tieto známe lyžiarske metropoly v Južnom Tirolsku netreba...

Zimné aktivity vo Švajčiarsku

11. 01. 2023
Zjazdovky Švajčiarsko je mekkou pre lyžiarov a istota skvelej lyžiarskej zábavy. Už v novembri...
Nahoru