Alpenverein OEAV.SK švajčiarsko zima

Zimné aktivity vo Švajčiarsku

Zjazdovky

Švajčiarsko je mekkou pre lyžiarov a istota skvelej lyžiarskej zábavy. Už v novembri začína lyžiarsku sezónu Engadin Samnaun, Davos Klosters, Schilthorn, Aletsch Arena a ďalšie (Engelberg a Diavolezza majú zimnú sezónu dokonca už od októbra). Sezóna je tu mimoriadne dlhá a vybrané strediská sú v prevádzke až do konca apríla. Môžete teda vyraziť aj na kombinovanú dovolenku - bicykel a lyže. Keď sa v horách ešte lyžuje, okolo jazier sa už môžete preháňať na bicykli. Mimochodom, v Zermatte a Saas-Fee môžete lyžovať celoročne. Zaujímavou možnosťou je potom ubytovanie v Lucerne a na zjazdovky si dôjsť loďou po Lucernskom jazere napríklad na Klewenalp.

Alpenverein OEAV.SK švajčiarsko zima

Bežky

Oblasťou zasľúbenou pre bežkárov je Engadin, údolie rieky Inn, ktoré je aj z Českej republiky najrýchlejšie dostupné (cca 5 hodín autom z Prahy do Scuolu). Nekonečne dlhé stopy prebiehajú malebným údolím Engadinu od Sv. Morice až po Scuol a Val Müstair. Môžete tak začať na zamrznutých jazerách Horného Engadinu a pokračovať napríklad po stopách svetoznámeho Engadinského maratónu až do Dolného Engadinu. Skvelé je aj prepojenie zjazdovania a bežkovania, cez deň na zjazdovky a keď sa vleky zastavia, stíhate ešte bežky. Bežkári si ale užijú aj v bočných údoliach regiónu Davos Klosters alebo vo walliskom Gomse pri Aletsch Areny.

Alpenverein OEAV.SK švajčiarsko zima

Skialpinizmus

Medzi českými turistami má skialpinizmus už svoje preverené meno a Švajčiarsko uspokojí aj v tomto smere každého milovníka tejto aktivity. Nájdete tu poldenné výlety pre začiatočníkov, ale aj niekoľkodenné ikonické túry pre skúsených, zo všetkých menujeme Haute Route vedúcu od Mont Blancu cez Zermatt až do Saas-Fee alebo cestu z Andermattu do Engelbergu. Tu už ale musíte byť skúsenými skialpinistami alebo ísť v sprievode horského vodcu. Vo Švajčiarsku dlhodobo pôsobia aj Česi, netreba sa teda obávať ani jazykovej bariéry. Pre začiatočníkov je zaujímavá potom túra od stanice vlaku Bernina Diavolezza Rhétskej dráhy.

Alpenverein OEAV.SK švajčiarsko zima

Snežnice

Obľuba snežníc a vytyčovanie nových trás patrí k trendom švajčiarskeho zimného turizmu. Ľudia si chcú prírodu užiť v pokoji a bez technickej infraštruktúry a k tomu sú snežnice ideálne, len vy a okolité hory. A nepotrebujete ani nejaké zvláštne zručnosti a dlhý tréning. Nájdete tu aj rôzne „snežnicové“ špeciality – na Rigi napríklad snežnice v kombinácii s meditáciou a jógou, v Scuole pripravili viacdenné prechody na snežniciach, kedy vám vašu batožinu prepravia a vy sa sústredíte len na cestu – zamerajte sa na ponuku Via Silenzi, ktorá rozhodne stojí to za to! Nad Churom vás potom čaká snežnicová aréna prepájajúca Chur s Lenzerheide.

Alpenverein OEAV.SK švajčiarsko zima

Grand Train Tour of Switzerland

Aj v zime si môžete užiť nádherne zasneženú horskú krajinu Álp z paluby švajčiarskych panoramatických vlakov v rámci Grand Train Tour of Switzerland, okružné trasy prepájajúce najznámejšie panoramatické trasy Švajčiarska do jedného veľkolepého putovania – cesta je možná celoročne a stačí vám jeden lístok Swiss Travel Pass. Vydajte sa na cestu napríklad na palube Ľadovcového expresu, Bernina Expressu Rhétskej dráhy alebo napríklad GoldenPass Expressu – vlaku, ktorý mení rozchod svojich kolies za jazdy.

Alpenverein OEAV.SK švajčiarsko zima

Noc v iglu a ďalšie zážitky

Zimný pobyt potrebuje aj okoreniť nejakým jedinečným zážitkom a noc v iglu k nim určite patrí. Na niektorých miestach si dokonca môžete pod vedením inštruktora najskôr vlastnú iglu postaviť. V Davose, Gstaade, Zermatte a Engelbergu vás ale čaká luxusné iglu už vybudované. Na večeru syrové fondue, potom vírivka zakončená nocou v ľadovom paláci. A kto si netrúfa stráviť v iglu celú noc, môže sem zájsť aspoň na večeru – obrie iglu nájdete napríklad na Engstligenalp nad Adelbodenom, ale aj v Zermatte.

Viac informácií nájdete na Mojesvycarsko.com/zima.

Alpenverein OEAV.SK švajčiarsko zima

Švajčiarsko na jedno kliknutie

Bližšie a aktuálne turistické informácie o Švajčiarsku nájdete na webe MojeSvycarsko.com, kde si tiež môžete objednať tlačené mapy a brožúry zadarmo na zaslanie poštou. Nezabudnite zdieľať vaše zážitky zo Švajčiarska na Instagrame s hashtagem #MojeSvycarsko – tie najzaujímavejšie fotografie budú uverejnené v nadchádzajúcom vydaní tlačeného magazínu SWISSmag.

Alpenverein OEAV.SK CK Kudrna

CK Kudrna

S Kudrnou si švajčiarske Alpy užijú aj tí najviac nároční, a to zo všetkých možných uhlov. Uspokojíme tých, ktorí túžia po jednodňových výletoch i viacdenných trekoch, pohodových cyklotrasách, aj pekelných zjazdoch – na bicykloch aj na skialpoch, či si vyliezť ferraty s nádhernými výhľadmi.

Katalóg zájazdov

Aktuality

Život na horách: z veľkomesta na horskú chatu

12. 01. 2023
Tridsaťročná Clara Tippelt sa k tomuto odvážnemu kroku odhodlala a našla svoj nový domov v rakúskom...

Hore fúka

11. 01. 2023
Prvá Češka, ktorá zdolala tri najvyššie vrcholy sveta - Mount Everest, Kančendžengu a K2.

Južné Tyrolsko

11. 01. 2023
Kronplatz, Drei Zinnen alebo Val Gardena. Tieto známe lyžiarske metropoly v Južnom Tirolsku netreba...
Nahoru