Alpenverein OEAV.SK Južné Tyrolsko

Južné Tyrolsko

Kronplatz, Drei Zinnen alebo Val Gardena. Tieto známe lyžiarske metropoly v Južnom Tirolsku netreba dlho predstavovať. Najsevernejšia talianska provincia však skrýva množstvo ďalších pôvabných miest, ktoré stoja za to objaviť.

Alpenverein OEAV.SK Južné Tyrolsko

Tuláci a pešiaci snehových plání

Rodenecker-Lüsner Alm tvorí zasľúbený kút pre milovníkov panoramatických túr v opustených horách. Na ploche 20 km2 v nadmorskej výške medzi 1 500 a 2 300 metrami ich na jednej z najväčších náhorných plošín celých Álp nájdete veľa – ešte viac ako na známejšom Seiser Almu. Sem sa oplatí vyraziť na nefalšované backcountry na bežkách alebo snežniciach. Chybu ale neurobíte ani keď pôjdete po svojich: vašu pozornosť smerujte k pôvabnej Creation trail vedúcej k pastvine Roner Alp a ďalej k Rastnerhütte a Starkenfeldhütte. Rozhodne si tiež nenechajte ujsť ľahko dostupné vrcholy Astjoch (2 194 m), Campill (2 190 m) či Maurerberg (2 326 m), ktoré ležia len kúsok od brennerskej diaľnice pri Mühlbachu v regióne Gitschberg-Jochtal. V tejto oblasti odpočívali lovci už v strednej dobe kamennej.

Alpenverein OEAV.SK Južné Tyrolsko

Skialpové eldorádo nad Bergsteiger Dorf

Zasvätení milovníci hôr často mieria aj do Lungiarü, dedinky ležiacej v odľahlom údolí medzi Kronplatzom a Val Badia, ktorá sa právom pýši kreditom „Bergsteiger Dorf“. Skutočné eldorádo sa tu otvára hlavne skialpinistom, či už len začínate alebo ste v zasnežených horách ako doma. Tým prvým odporúčame túru do panenského údolia Antersasc. Na Capuziner (2 738 m) totiž miestami vyšplháte už len s lyžami na ramenách a zostup skutočne preverí vaše skialpinistické schopnosti. Za najlepšou panoramatickou vyhliadkou si vyšliapnite na vrchol Piza de Pöz/Östliche Puezspitze.

Alpenverein OEAV.SK Južné Tyrolsko

Na snežniciach za alpskou perlou

Romantickú atmosféru na snežniciach si najlepšie vychutnáte v prírodnom parku Puez-Odle nad Villnössom, v rodisku Reinholda Messnera. Nedotknuté lesy, rozľahlé pasienky, hlboký sneh aj vychodené chodníky, jasná obloha a čerstvý vzduch. Cesta Adolfa Munkela vedie z Ranui na Brogles Alm a ďalej k chate Geisler Alm. Budete potrebovať zhruba päť hodín. Alebo sa vydajte zo Zans hore k vrcholovému krížu na Zendleser Kofel (2 423 m). Snežnice pre vás aj pre deti vám tu požičajú, pokiaľ si sami netrúfnete, môžete si objednať aj sprievodcu. Táto oblasť patrí medzi skutočné „alpské perly“, teda miesta, kde auto je ten posledný dopravný prostriedok, ktorý tu budete využívať.

Alpenverein OEAV.SK Južné Tyrolsko

Na utajený bežkársky kemp pred maratónom

Neďaleko magického Reschenského jazera (áno, to je ten s tou kostolnou vežou čnejúcou z jeho hladiny) na zadnom konci údolia Vallelunga leží dedinka Melago/Melag. Práve tu začínajú nádherné bežkárske trasy pre priaznivcov klasiky aj voľného štýlu. Jedna z nich vedie Zirmským lesom pozdĺž potoka Karlinbach na Melanger Alm, na jej konci vás čaká zaslúžené občerstvenie. Vydať sa môžete aj na závodné okruhy, na ktorých sa od novembra do apríla pripravujú elitní lyžiari. Na štadióne sa dajú využiť aj šatne. Hlavu odporúčame zložiť napríklad v hoteli Langtauferhof v Graun im Vinschgau, ideálnom mieste pre tréningový kemp pred známym lyžiarskym maratónom La Venosta zo Ski Classic.

Alpenverein OEAV.SK Južné Tyrolsko

Desaťkilometrové vzrušenie na saniach

Najdlhšia talianska sánkarská cesta s prevýšením 910 metrov meria desať kilometrov! Štart je na Rosskopfe nad Sterzingom/Vipiteno a verte, že absolvovať ju je celkom fuška bez ohľadu na to, aké máte snehové podmienky. Vydať sa na ňu môžete aj večer za umelého osvetlenia, vďaka čomu posuniete tento zážitok na adrenalínovú úroveň. Ak sa zveziete niektorou z troch lanoviek v areáli, objavíte aj ďalšie sánkarské trate. Na záver lyžiarskej dovolenky alebo ako spestrenie voľného dňa je toto presne to pravé.

Alpenverein OEAV.SK Južné Tyrolsko

Nebojte sa iglu alebo Ako spal Ötzi

Prespať v teplučkom spacáku v iglu vysoko v horách už ponúka nejeden rezort. Pravdou ale je, že len tu si môžete predstaviť, ako skutočne žil (a spal) Ötzi, najstarší Európan. Práve v jednej skalnatej prierve hore na ľadovci v Schnalskom údolí našli pred 31 rokmi múmiu, ktorá po dôkladnejšom preskúmaní vykázala vek viac ako päť tisíc rokov. Ku šťastiu všetkým dobrodruhom, neďaleko odtiaľ vo výške 2 845 metrov na horskej búde Bella Vista, ktorá má mimochodom už 125 ročnú históriu, postavili nedávno tri iglu. Skúsiť v nich prespať pri mihotavých zábleskoch hviezd, v mohutnej snehovej perine dookola, si môže trúfnuť nielen dobrodruh: na izolačných podložkách vás na dvojlôžku zahreje aj ovčia koža a expedičné spacie vaky s ľanovou vložkou.

Text: Tomáš Nohejl

Alpenverein OEAV.SK Južné Tyrolsko

 

OBJAVUJTE JUŽNÉ TYROLSKO

IDM Südtirol/Alto Adige
Piazza della Parocchia 11, I-39100 Bolzano
tel.: +39 0471 094 000
email: info@idm-suedtirol.com

Viac informácií

Alpenverein OEAV.SK CK Kudrna

CK Kudrna

S Kudrnou si Alpy užijú aj tí najviac nároční, a to zo všetkých možných uhlov. Uspokojíme tých, ktorí túžia po jednodňových výletoch i viacdenných trekoch, pohodových cyklotrasách, aj pekelných zjazdoch – na bicykloch aj na skialpoch, či si vyliezť ferraty s nádhernými výhľadmi.

Aktuality

Život na horách: z veľkomesta na horskú chatu

12. 01. 2023
Tridsaťročná Clara Tippelt sa k tomuto odvážnemu kroku odhodlala a našla svoj nový domov v rakúskom...

Hore fúka

11. 01. 2023
Prvá Češka, ktorá zdolala tri najvyššie vrcholy sveta - Mount Everest, Kančendžengu a K2.

Zimné aktivity vo Švajčiarsku

11. 01. 2023
Zjazdovky Švajčiarsko je mekkou pre lyžiarov a istota skvelej lyžiarskej zábavy. Už v novembri...
Nahoru