Alpenverein OEAV.SK Rakúsko Strach z výšok

Trpíte strachom z výšok? Tu sú tipy na ideálne túry pre vás

Simonove srdce sa zastavilo. Kolená sa mu podlomili, zatiaľ čo pohľad stočil hlboko pod seba a stuhol. Preglgol a bolo mu to jasné: teraz to ďalej nepôjde. Ani o krok. Strach z výšok úplne paralyzuje jeho telo. A nie je v tom sám. Rovnaké pocity ako Simon má okolo 20 percent populácie: mosty, balkóny, druhá priečka na rebríku a tiež horské túry - výška sa mení v zdanlivo neprekonateľnú prekážku. Čo je ale škoda, pretože práve výhľady sú korením túr a horských výstupov.

Alpenverein OEAV.SK Rakúsko Strach z výšok

Tiež máte strach z výšok, a napriek tomu sa chcete vydať do hôr? Správna trasa a dobrá príprava aj pre vás urobí z horskej túry neskutočne krásny zážitok.

Nemusíte sa hrať na hrdinu

Počúvajte svoje pocity v bruchu. Keď zistíte, že zvolená trasa je pre vás predsa len príliš veľké sústo je lepšie to v správnu chvíľu otočiť. Trebárs sa to podarí nabudúce.

Vyberte si tú správnu trasu

Trasy, kedy idete do cieľa a odtiaľto potom rovnakou cestou späť, sú pre tých, kto sa bojí výšok, lepšie ako okružné túry. Na spiatočnej ceste už totiž viete, čo vás čaká. A prípadne sa môžete kedykoľvek otočiť.

Pomaly posúvajte svoje hranice

Strach z výšok je skutočne možný tréningom zmierniť - aj tak, že svoj výkon budete pomaly posúvať a tu a tam vyberiete trasu, kde je o niečo viac výšok. Radujte sa z malých pokrokov.

V dvoch sa to lepšie ťahá

S trpezlivým kamarátom alebo kamarátkou po vašom boku to ide o moc lepšie. On alebo ona vás môžu chytiť za ruku alebo sa za vás postaviť. Hovorte o svojom strachu z výšok.

Pohľad dopredu

Krok po kroku sa sústreďte len na ten ďalší meter. Pohľad nikdy nesklápajte dole - vždy sa dívajte jedine dopredu!

Alpenverein OEAV.SK Rakúsko Strach z výšok

Vyhnite sa strmému terénu a exponovaným miestam

Plánovanie pre "zbabelcov": čo turistom bez závratov nespôsobuje žiadne ťažkosti vám možno sprotiví celú túru. Preto odporúčame: na svoj výlet po horách sa pripravte. Vyberte si trasu vedúcu po širokých horských chrbtoch - tým sa vyhnete nebezpečenstvu, že sa dostanete na strmé a exponované miesta. Dobrým pomocníkom je umenie čítať z máp. Tak hneď zistíte, či túra vedie po lesnej ceste, ako strmé sú svahy okolo, ako veľmi je to do kopca, či po skalnatom, trávnatom alebo štrkovom povrchu atď.

Tip od profíkov: Úplne bezpečné sú bezbariérové trasy vhodné pre invalidné vozíky - na tie sa môžu vydať aj rodiny s kočíkom.

Alpenverein OEAV.SK Rakúsko Strach z výšok

Výber trás pre horské zážitky miesto horskej frustrácie

Na týchto túrach vás čaká všetko, čo je kompatibilné so strachom z výšok: rovné horské chrbty s úžasným výhľadom, pohodové túry po cestách cez očarujúce lesy a tiež rôzne zaujímavosti ako napríklad keltské rituálne miesto. Prajeme veselú turistiku!

Hora Muckenkogel cez horskú chatu Lilienfelder Hütte

Trasa vedie celý čas po lesnej ceste až k horskej chate Lilienfelder Hütte a k hore Muckenkogel s pekným výhľadom. Zostúpite po rovnakej ceste.

K turistickej trase

Alpenverein OEAV.SK Rakúsko Strach z výšok

Na salaš Hinteralm z oblasti Scheiterboden

Čaká Vás pohodová, málo frekventovaná trasa k salašu Hinteralm. Cesta prebieha väčšinou po chodníkoch husto zalesnenou oblasťou a úsekom Alplgraben.

K turistickej trase

Alpenverein OEAV.SK Rakúsko Strach z výšok

Na vrchol Ameisberg

Nenáročný horský peší výlet je považovaný za skvelú voľbu pre rodiny a vedie k náboženskému miestu Keltov v hornorakúskej oblasti Sauwald.

K turistickej trase

Alpenverein OEAV.SK Rakúsko Strach z výšok

Peší výlet k jazeru Lichtsee

Na tomto pešom výlete sa pozriete k idylickému jazeru Lichtsee, ležiacemu pod sedlom Trunajoch. V lete sa v tirolských jazerách a vďaka ich rovinatému okoliu ponúka možnosť špliechania vo vode.

K turistickej trase

Alpenverein OEAV.SK Rakúsko Strach z výšok

Okruh na Sonnkogel, Hohe Dirn

Nenáročný okružný peší výlet rozkvitnutou krajinou neďaleko mesta Steyr Vám ponúkne prekrásne výhľady na Národný park Kalkalpen a jeho okolie.

K turistickej trase

Alpenverein OEAV.SK Rakúsko Strach z výšok

Okruh na horu Fellhorn od horskej chaty Straubinger Haus

Okružný peší výlet s výstupom cez Hochtrittalm je menšou horskou túrou, ktorú skvele zvládnu aj deti, a navyše ponúka skvelý ďaleký výhľad. Tip: táto túra je pri východe či západe slnka nezabudnuteľne krásna.

K turistickej trase

Alpenverein OEAV.SK Rakúsko

Dovolenka v Rakúsku

Užívať si život v pohybe

Je to vzrušujúci pocit zvedavosti, vďaka ktorému sa ráno prebúdzame s očakávaním nejakého dobrodružstva v prírode. A to vedomie, že sme pre svoje telo urobili niečo dobré, vďaka čomu večer zaspíme so spokojným úsmevom na tvári a unavenými nohami. To je sloboda, ktorú pocítite na Vašej rakúskej dovolenke. To je život v pohybe.

Tu k pohybu v Rakúsku

Alpenverein Kudrna

Cestovná kancelária CK Kudrna pre cesty do Rakúska

cestovka s dušou

S Kudrnou si rakúske Alpy užijú aj tí najviac nároční, a to zo všetkých možných uhlov. Uspokojíme tých, ktorí túžia po jednodňových výletoch aj viacdenných trekoch, pohodových cyklotrasách, i pekelných zjazdoch - na kolesách aj na skialpy, či si vyliezť ferraty s nádhernými výhľadmi.

Katalóg zájazdov

Aktuality

Život na horách: z veľkomesta na horskú chatu

12. 01. 2023
Tridsaťročná Clara Tippelt sa k tomuto odvážnemu kroku odhodlala a našla svoj nový domov v rakúskom...

Hore fúka

11. 01. 2023
Prvá Češka, ktorá zdolala tri najvyššie vrcholy sveta - Mount Everest, Kančendžengu a K2.

Južné Tyrolsko

11. 01. 2023
Kronplatz, Drei Zinnen alebo Val Gardena. Tieto známe lyžiarske metropoly v Južnom Tirolsku netreba...
Nahoru