Alpenverein OEAV.SK Juliana Trail

Slovinsko - fenomén diaľkových trás

V Slovinsku sa mimoriadnej popularite tešia diaľkové turistické trasy medzi Alpami a pobrežím Jadranu. Najdlhšia z nich je Slovinský horský trail. Avšak by vašej pozornosti nemali uniknúť ani Via Alpina, Alpe Adria Trail alebo vyhlásený Juliana Trail.

Alpenverein OEAV.SK Slovenian Mountain Trail

Slovenian Mountain Trail

Najdlhšia a najpopulárnejšia diaľková trasa v Slovinsku vedie z Mariboru na úpätie Pohorje do Anrakanu na pobreží. Absolvovanie trailu zaberie približne 28 dní, vzdialenosť 599 km je však výzvou aj pre bežcov - rekordom je čas 7 dní, 8 hodín a 10 minút!

Ale zbytočne sa neponáhľajte. Kúzlo diaľkových trás spočíva predovšetkým v radosti z objavovania a kúzla prítomnosti. Neponáhľajte sa. Trasa stúpa z Mariboru cez najvyššie vrcholy Kamnicko-Savinjských Álp a hrebeňa Karavaniek. Akonáhle sa prehupne cez údolie Sávy Dolinky, zavedie vás až k samotnému srdcu Julských Álp, najvyššej hore Triglavu (2 864 m). Do mora je to však stále veľmi ďaleko. Nejedno stúpanie sa vám postaví do cesty ešte v alpskom predhorí a kopcovitom Krasu. Až keď prejdete rozsiahlymi lesmi a malebnou krajinou sadov a viníc, ucítite na tvári morský vánok.

Alpenverein OEAV.SK Slovenian Mountain Trail

Juliana Trail

Okružná trasa vinúca sa najkrajšími partiami Julských Álp si za krátku dobu existencie našla množstvo priaznivcov. Cieľom tentoraz nie je dobývanie vrcholov. Naopak. Na 330 kilometroch (v 20 etapách) trasa predstavuje bohaté prírodné a kultúrne dedičstvo, pre ktorého ochranu je zriadený a udržiavaný Triglavský národný park. Tunajšia biodiverzita je fascinujúca.

Úvodné etapy vedú údolím Sávy Dolinky na úpätí Karavaniek k vyhlásenému Bledskému jazeru. Už tu si užijete nádherné výhľady na monumentálne štíty Álp. Od tiesňavy Vintgar vystúpite na náhornú planinu posiatu typickými salašmi. Dokonalý výhľad na Bohinjské jazero sa otvorí z vodníkovej vyhliadky. V Starej Fužine nevynechajte návštevu centra Triglavského národného parku a ochutnávku tradičných syrov!

Alpenverein OEAV.SK Slovenian Mountain Trail

Od Sávy Bohinjka do sedla Vrh Bače vás dovedie trasa po stáročia spájajúca Bohinj s prímorskou časťou Slovinska. Na vrchole si doprajte čas na obdivovanie scenérie Triglavu s najvyššími vrcholmi Julských Álp a prieskum pevnostného systému Vallo Alpino vybudovaného medzi svetovými vojnami.

Najkrajšou časťou trailu je následný zostup do údolia rieky Soči. Z Kobaridu vás zavedie späť do náručia vysokých hôr. Vychutnajte si krásu jej modrozelených tôní. Oddýchnite si v Logu pod Mangartom, ktorý je vraj najkrajšou dedinou v Julských Alpách, nasleduje totiž poriadne prevýšenie do sedla Predil, ktorým sa Via Juliana prehupne na taliansky úsek trasy. Späť do Kranjske Gory zostáva už len kúsok.

Bonusom sú štyri nové etapy, ktoré ponúknu ochutnávku malebného regiónu Goriška Brda na hraniciach s Talianskom. Nie je tu núdza o panoramatické výhľady na Julské Alpy a údolie Soči, ba dokonca dohliadnete cez nížiny až k Benátkam. Nenechajte sa ale uniesť diaľkami. Nachádzate sa v regióne zasvätenému vínu, a to znamená aj degustáciu toho najlepšieho, čo môže vinárske Slovinsko ponúknuť.

Lonely Planet zaradil Juliana Trail medzi top odporúčané diaľkové trasy pre rok 2021.

Zdroj fotografií: Slovenian Tourist Board

Alpenverein OEAV.SK

O propagaci outdoorových aktivit se stará 
Slovenia Outdoor, Dimičeva 13, 1000 Ljubljana
slovenia-outdoor.com

Slovinské turistické informační centrum v Praze
Římská 191/16, 120 00 Praha
slovinsko.travel

Aktuality

Život na horách: z veľkomesta na horskú chatu

12. 01. 2023
Tridsaťročná Clara Tippelt sa k tomuto odvážnemu kroku odhodlala a našla svoj nový domov v rakúskom...

Hore fúka

11. 01. 2023
Prvá Češka, ktorá zdolala tri najvyššie vrcholy sveta - Mount Everest, Kančendžengu a K2.

Južné Tyrolsko

11. 01. 2023
Kronplatz, Drei Zinnen alebo Val Gardena. Tieto známe lyžiarske metropoly v Južnom Tirolsku netreba...
Nahoru