Alpenverein OEAV.SK Schladming-Dachstein

Schladming-Dachstein

Kolíska Klettersteigov
  • 26 zaistených ciest pre malých i veľkých, z toho 22 v Ramsau am Dachstein
  • 3 juniorské ferraty a 1 detská v lezeckom centre Kali
  • 175 rokov histórie zaistených ciest s najvyšším prevýšením v Rakúsku: 1 200 vertikálnych metrov na Hohe Dachstein
  • Najdlhšia via-ferrata Johann s 800 metrami prevýšenia
  • 6 lezeckých sektorov pre začiatočníkov i profesionálov
  • Približne 292 skalných lezeckých ciest
  • Kurzy pre začiatočníkov
Alpenverein OEAV.SK Schladming-Dachstein

Previsnuté skaly, impozantné strmé steny a úchvatné výhľady

Ramsau am Dachstein v regióne Schladming-Dachstein je rakúskou ferratovou oblasťou číslo 1. Slnná ramsauská plošina sa rozprestiera v nadmorskej výške 1 000 - 3 000 metrov pod kulisou majestátnych južných stien Dachsteinu. Toto populárne pohorie sa postupne stalo vysokohorským rajom pre výletníkov, vysokohorských turistov aj horolezcov, v ktorom nájdeme všetky varianty túr a výstupu na škále obtiažnosti od "ľahké" po "extrémne ťažké".

Dlhú tradíciu tu majú via-ferraty, nemecky Klettersteig. Najstaršie zaistená cesta vo východných Alpách známa ako "Randkluft", vedie priamo na vrchol Hohe Dachstein. Spolu s Ferratte "Anna" a "Johann" tvorí túru s prevýšením 1 200 metrov, čo z nej robí jednu z najdlhších a najnáročnejších trás v Alpách.

Alpenverein OEAV.SK Schladming-Dachstein

26 via ferrat pre malých i veľkých - vrátane "certifikátu" na ferraty

Vďaka nádherným ferratám všetkých úrovní obtiažnosti tu tlčie srdce každého horolezca rýchlejšie. Tri z nich - "Hias", "Rosina" a "Siega", sa nachádzajú úplne na dosah v idylickej tiesňave Silberkarklamm. Pestrú ponuku dopĺňa ferrata "Franzovi" na Reiteralm, jediná ferrata vo Schladmingských Taurách a lezecké centrum Stoderzinken.

Skutočné eldorádo pre malých i veľkých nájdeme v lezeckom centre Kali nachádzajúce sa v Ramsau Sattelberg. Predovšetkým deti a dorast tu dostávajú ideálnu príležitosť vstúpiť do sveta lezenia. Zdolávanie vrcholov ale nie je jedinou tunajšou zábavou. O to sa postará atraktívny zip-line Lietajúca líška.

Úplní začiatočníci majú skvelú príležitosť absolvovať kurz "Gipfelstürmer" (Dobyvateľ vrcholov) pod vedením certifikovaného horského vodcu z Ramsau am Dachstein. Účastníci získajú praktické informácie týkajúce sa správneho vybavenia, bezpečnosti a plánovania výstupov na zaistených cestách. Nemenej užitočné sú znalosti a "tajné tipy" optimálnej lezeckej techniky a taktiky. Dozvie sa tiež, prečo je tak dôležité kontrolovať predpoveď počasia nielen pred plánovaným výstupom, ale tiež aktuálnu situáciu počas vlastnej túry.

"Pohybovať sa bezpečne a užívať si v horách každý moment". Tak znie miestne motto.

Šesť lezeckých oblastí pre začiatočníkov i profesionálov

Celkom 292 ciest v stupni obtiažnosti III - X tvorí lezeckú ponuku regiónu Schladming-Dachstein. Najvýchodnejší a súčasne najväčší je so 184 cestami oblasť Burgstall v Untergrimmingu blízkosti Pürggu. Ľahkým prístupom a vynikajúce skalou sa vyznačuje oblasť Forstau úplne na západe regiónu.

Alpenverein OEAV.SK Schladming-Dachstein

Kulinárske pôžitky pod Dachsteinom

Oblasť Schladming-Dachstein je vyhlásená nielen športovým a voľnočasovým potenciálom, ale aj svojou kuchyňou. Cez 90 podnikov podáva celé leto regionálne lahôdky a špeciality, ako je pikantná Ennstaler Steirerkas, ktorý si môžete vychutnať nielen na typických "Kasnocken" ale aj na čiernom chlebe s množstvom masla.

Alpenverein OEAV.SK Schladming-Dachstein

Alpská kuchyňa od Richarda Rauch

Zažite dovolenku s kulinárskymi lahôdkami. Aj v tejto sezóne si môžete pochutnať na prvotriednej kuchyni vysoko v horách. Prevádzkovatelia celkom 14 chát pripravili v spolupráci so štajerským šéfkuchárom Richardom Rauchom špeciálnu ponuku pokrmov, pri ktorých príprave šéfkuchár celebrít pracuje výhradne s regionálnymi produktmi, čiastočne z vlastnej farmy.

Aktuálne informácie o chatách a menu nájdete na www.schladming-dachstein.at/almkulinarik

Môžete si teda byť istí, že domov nepôjdete s prázdnym žalúdkom. A ani s prázdnymi vreckami, pretože na farmárskych trhoch a v luxusných obchodoch možno nielen ochutnať, ale tiež zakúpiť rad lahôdok.

Alpenverein OEAV.SK Schladming-Dachstein

Objavujte Schladming-Dachstein

Tourismusmarketing GmbH
Ramsauerstraße 756, 8970 Schladming
+43 (0)3687/23310
info@schladming-dachstein.at
www.schladming-dachstein.at

Aktuality

Život na horách: z veľkomesta na horskú chatu

12. 01. 2023
Tridsaťročná Clara Tippelt sa k tomuto odvážnemu kroku odhodlala a našla svoj nový domov v rakúskom...

Hore fúka

11. 01. 2023
Prvá Češka, ktorá zdolala tri najvyššie vrcholy sveta - Mount Everest, Kančendžengu a K2.

Južné Tyrolsko

11. 01. 2023
Kronplatz, Drei Zinnen alebo Val Gardena. Tieto známe lyžiarske metropoly v Južnom Tirolsku netreba...
Nahoru