Alpenverein OEAV.SK Rhetska Draha

Rhétská dráha - železničný unikát v krajine Albula a Bernina

V roku 2008 boli na zoznam svetového dedičstva UNESCO zaradené železničné trate Albula a Bernina Rhétských dráh ako len treťou železnicou na svete považovanou výborom UNESCO za "všeobecne výnimočnú".

Alpenverein OEAV.SK Rhetska Draha

Obe trate prekonávajúce alpské priesmyky sú majstrovským dielom, ktoré vzniklo vďaka mimoriadnej synergii politiky, ekonomiky, technológie, kultúry a horskej prírody. Železnica ju nijako neruší, naopak svojimi veľkolepými konštrukciami ako sú viadukty a špirálové tunely do nej harmonicky zapadá. Tomu napokon zodpovedá aj vlastný zápis na zozname svetového dedičstva UNESCO: "Rhétská dráha v krajine Albula/Bernina", ktorý zahŕňa nielen samotnú železničnú trať, ale aj krajinu, ktorou prechádza.

Z kultúrneho hľadiska Rhétská dráha spája nielen nemecky, rétorománsky a taliansky hovoriace regióny, ale tiež uľahčuje prístup k významným historickým pamiatkam.

Alpenverein OEAV.SK Rhetska Draha

Železničná infraštruktúra je stále v pôvodnom stave

Na začiatku dvadsiateho storočia bola elektrina úplne novým zdrojom hnacej sily. Tu s ňou ale inžinieri pracovali už od prvých návrhov najmä preto, aby boli vlaky schopné zdolať tak náročné prevýšenia - aj v najstrmšej časti zvládajú stúpanie 700/00 bez pomoci ozubenia!

Na 122 kilometroch z Thusis cez St. Moritz do Tirana trať prechádza 196 mostov, prechádza 55 tunelmi a spája 20 miest a dedín.

Dodnes železnica poskytuje všetky služby, pre ktoré bola na začiatku minulého storočia vybudovaná. Stále prepravuje tovar a cestujúcich podľa denného cestovného poriadku.

Alpenverein OEAV.SK Rhetska Draha

Bernina Express - od ľadovcov k palmám

Jazda plne presklenými panoramatickými vozmi posúva zážitok z cesty od trblietavých ľadovcov do vľúdneho náručia Stredomoria na úplne inú úroveň. V ich podaní už nemôžeme hovoriť o obyčajnom spojení severu s juhom.

Postupne žasneme v divokom, romantickom údolí Albula, aby nás po prejazde dlhých tmavých tunelov oslnil vzdušný, jasným svetlom prežiarený, Engadin. Len zahliadneme kozmopolitný, medzi turistami vyhlásený Svätý Moritz a vzápätí opäť žasneme nad krásou ľadovcového sveta Berniny. Na tomto úseku trate zažijeme v koncentrovanej podobe snáď všetku rozmanitosť Álp.

Železnica sa kľukatí v prudkom stúpaní okolo troch ľadovcov k najvyššiemu bodu celej trasy v priesmyku Bernina. Vo výške 2 253 metrov nad morom môžeme prehlásiť, že sa nachádzame na streche Rhétskej dráhy. Nekonečná sloboda hôr sa stáva hmatateľnou. Bežné starosti miznú, rušný mestský život je zabudnutý a výhľady cez tyrkysové jazero Lago Bianco a temné jazero Lej Nair lákajú návštevníka na chvíľu zostať, zastaviť, jednoducho si užiť ohromujúcu panorámu. Ale po krátkej zastávke v Ospizio Bernina naše jazda pokračuje, ďalšou stanicou je Álp Gruma, ktorú preslávil jediný švajčiarsky hotel a reštaurácia prístupná iba po železnici. Tunajšiemu výhľadu dominuje nádherný ľadovec Palü. Počas zastávky máme dostatok času na zachytenie týchto jedinečných momentov na fotografiách.

A potom už vlak zosúva v nespočetných zákrutách do kvitnúceho údolia Val Poschivavo. Iba 90 minút potom, čo sme zažili chladný majestát hôr sa ocitneme vo vľúdnej náruči stredomorského podnebia. Vlak sa naposledy stočí do tesného oblúka kruhového viaduktu v Brusio a už prechádzame malebnými ulicami typicky talianskeho Tirana s jeho palmami v nadmorskej výške 429 m. Vychutnajme si dotyk dolce vita!

Alpenverein OEAV.SK Rhetska Draha

Jazda historickým vlakom

Počas letných mesiacov môžete dvakrát denne cestovať z Davosu do Filisur a späť vo vlaku so skladbou vozov z dvadsiatych rokov. Železničné vozne 1. a 2. triedy a výhliadkové vozy s otvorenou plošinou ťahá kultová lokomotíva "Krokodíl", ktorá je v prevádzke od roku 1929. Túto jazdu môžete zažiť za cenu bežného lístka!

Alpenverein OEAV.SK Rhetska Draha

Jazdu vlakom Bernina Express 
si môžete rezervovať na: 
www.berninaexpress.ch 
nebo u „Railservice“ Rhétskej 
dráhy: railservice@rhb.ch 
Tel: +41 (0)81 288 65 65

Alpenverein OEAV.SK Rhetska Draha

Leto na Diavolezze

Z plošiny medzi rozoklanými velikánmi, ktorým kraľuje Piz Bernina, sa otvára naozaj ohromujúce prírodné divadlo. Ak ste v dobrej fyzickej forme, istý v nohách a nevadia vám výšky, vydajte sa na via Ferrato na Piz Trova., ktorá ponúka výber ľahšej aj ťažšej varianty.

Ďalším tipom je ľadovcová túra od chaty Diavolezza cez mohutné ľadové masy ľadovcov Pers a Morteratsch dole k zastávke Rhétskej dráhy - Morteratsch.

Na úžasnej ľadovcovej túre vás vedie horský vodca, ste istení mačkami a lanom.
Za priaznivého počasia si môžete urobiť piknik vo výške 3 066 m s ohromujúcimi výhľadmi. Na chate vás vybavia piknikovým košom a drevom na kúrenie. Ak zostanete cez noc, vychutnáte si nielen večeru, ale tiež úžasnú hviezdnu oblohu.

Alpenverein OEAV.SK Rhetska Draha

Výstup na chatu cez vrchol Munt Pers

Pre skúsených je skvelou alternatívou k jazde lanovkou cesta Senda dal Diavel na Munt Pers. Vydajte sa zo zastávky Diavolezza k jazeru Lej Pers. Odtiaľ po bielo-modro-bielych značkách najprv skromnými, zato kolmými pasážami II. stupňa UIAA čiastočne istenými kovovým lanom. Po prekonaní radu týchto stupňov postupujte po členitom hrebeni s mnohokrát opakovanými výstupmi a zostupmi. Dlho trvá, než sa dostanete na vrchol, ktorý máte zdanlivo nadosah. Odmenou za vynaložené úsilie sú fantastické výhľady na ľadovce stekajúcej z Piz Bernina. Pre výstup sú potrebné cca 4 hodiny, úniková varianta tu nie je, takže nastupujte len za istého počasia!

Alpenverein OEAV.SK Rhetska Draha

Aktuality

Život na horách: z veľkomesta na horskú chatu

12. 01. 2023
Tridsaťročná Clara Tippelt sa k tomuto odvážnemu kroku odhodlala a našla svoj nový domov v rakúskom...

Hore fúka

11. 01. 2023
Prvá Češka, ktorá zdolala tri najvyššie vrcholy sveta - Mount Everest, Kančendžengu a K2.

Južné Tyrolsko

11. 01. 2023
Kronplatz, Drei Zinnen alebo Val Gardena. Tieto známe lyžiarske metropoly v Južnom Tirolsku netreba...
Nahoru