Alpenverein OEAV.SK V-Bahn

Najmodernejší terminál v Alpách slávnostne otvorený

Nové lanovky, nová stanica, skrátenie cesty až o 47 minút.

Od soboty 5. decembra 2020 si návštevníci Grindelwald užijú oveľa rýchlejšiu a pohodlnejšiu cestu do sedla Kleine Scheidegg a tým tiež až na najvyššie položenú železničnú stanicu v Európe Jungfraujoch.

Alpenverein OEAV.SK V-Bahn

Srdcom projektu je nový prestupový terminál Grindelwald Grund v ktorého priestoroch sa nachádza niekoľko obchodov, reštaurácie a požičovne lyžiarskeho vybavenia. Pre tých, ktorí stále ešte chcú až sem cestovať autom, majú k dispozícii viacpodlažné parkovisko s kapacitou 1 000 miest s možnosťou rezervácie vopred.

Alpenverein OEAV.SK V-Bahn

Udržateľnosť a najnovšie technológie

Pri návrhu a výstavbe lanoviek a nových staníc bol kladený mimoriadny dôraz na využitie najnovších technológií v kontexte zachovania rázu jedinečnej horskej krajiny. Lanovka Eiger Express prepraví hostí z Grindelwald na stanicu Eigergletscher za 15 minút, pričom lanová dráha využíva iba sedem podpier. Toto je dosiahnuté vďaka systému tricable (3S) ktorého dve pásové laná umožňujú preklenutie veľkých vzdialeností medzi podperami a súčasne zaisťujú stabilitu vo vetre. Výsledkom je, že počas výstavby nebolo potrebné budovať žiadne nové lesné cesty.

V rámci stavebného dozoru v oblasti životného prostredia bol realizovaný rad ďalších opatrení, ako opätovné vysadenie pôvodných druhov rastlín, vytvorenie nových retenčných nádrží a stanovíšť pre rozmnožovanie žiab a pod..

Alpenverein OEAV.SK V-Bahn

Ekonomický význam a budúcnosť cestovného ruchu

Lanová dráha V-bahn je dôležitá aj z ekonomického hľadiska, pretože aj v rámci Švajčiarska sa jedná o ukážkový projekt moderného a udržateľného cestovného ruchu s praktickým prínosom pre návštevníkov i obyvateľov tejto prémiovej destinácie.

Aktuality

Život na horách: z veľkomesta na horskú chatu

12. 01. 2023
Tridsaťročná Clara Tippelt sa k tomuto odvážnemu kroku odhodlala a našla svoj nový domov v rakúskom...

Hore fúka

11. 01. 2023
Prvá Češka, ktorá zdolala tri najvyššie vrcholy sveta - Mount Everest, Kančendžengu a K2.

Južné Tyrolsko

11. 01. 2023
Kronplatz, Drei Zinnen alebo Val Gardena. Tieto známe lyžiarske metropoly v Južnom Tirolsku netreba...
Nahoru