Alpenverein OEAV.SK Korutany

Korutanský jazerný okruh

340 kilometrov dlhý cyklistický okruh k najkrajším jazerám v najjužnejšej rakúskej spolkovej krajine

Zažite nerušenú radosť z jazdy na bicykli. Prejdite si naľahko slnečný juh Rakúska s tyrkysovými jazerami, ktoré sú zasadené do prekrásnej horskej krajiny na hraniciach s Talianskom a Slovinskom. V závislosti od času a kondície si rozmanitú trasu o dĺžke 340 kilometrov môžete rozdeliť do ľubovoľného počtu etáp. Ideálne je si na celý okruh vyhradiť aspoň týždeň. Zostane vám dostatok času na objavovanie skrytých zákutí, kúpanie v teplých jazerách a užívanie si prírody a zaujímavostí okolo trasy. Okruh vedie z veľkej časti po dobre značených cyklotrasách a zahŕňa atraktívne úseky alpsko-jadranskej cyklotrasy Ciclovia a Drávskej cyklotrasy. Odporúčané obdobie pre cestu je približne od apríla do októbra.

Alpenverein OEAV.SK Korutany

Okruh je veľmi vhodný aj pre elektrobicykle. Ak nemáte bicykel vlastný, môžete si ho zapožičať v niektorej z 50 požičovní vrátane príslušenstva a na želanie ho nakoniec vrátiť aj v inej požičovni.

Informácie o „Kärnten rent e Bike“

Začíname

Jeden z možných východiskových bodov viacdňovej okružnej jazdy na bicykli v podobe ležatej osmičky je Drávska metropola Villach. Mesto v geografickom strede Korutánska je dobre dostupné autom i vlakom.

1. etapa: Villach - Millstatt

67 kilometrov, 690 výškových metrov

Východiskový aj cieľový bod korutánskeho jazerného okruhu sa nachádza pri výraznom červenom moste Friedensbrücke, ktorý vedie cez rieku Dráva na východe Villachu. Pôjdete po cykloceste smerom na sever a asi po piatich kilometroch dôjdete k jazeru Ossiacher See. Nadchne vás krásnym výhľadom na vodu a okolité hory. Ossiacher See obkrúžime proti smeru hodinových ručičiek. V Ossiachu stojí za návštevu nádherný kláštor s barokovým kostolom z jedenásteho storočia. Po objatí jazera vás čaká prvé dlhšie stúpanie. Cesta sa vinie asi 15 kilometrov pozdĺž potoku Afritzer Bach hore k jazerám Afritzersee a Feldsee. Potom prejdete Radenthein na východný breh Millstätter See a pokračujete cez Dellach do Millstatt.

Zaujímavosti v okolí trasy:

Alpenverein OEAV.SK Korutany

2. etapa: Millstatt - Techendorf

49 kilometrov, 732 výškových metrov

Druhý deň na korutánskom jazernom okruhu začína zvoľna. V priebehu dňa ale nazbierate najviac výškových metrov za celý týždeň. Najprv vyjdete po brehu Millstätter See smerom na Seeboden, potom zídete do Spittalu v údolí Drautal. Trasa sa tu napája na známu Drávskej cyklotrasu, ktorá vedie pozdĺž najväčšej korutánskej rieky. U Neuolsachu trasa odbočuje na západ a vedie stále do kopca do Zlan. Pozdĺž krásneho potoka Weißenbach dôjdete do Stockenboi. Odtiaľ už to je len desať kilometrov k východnému brehu malebného jazera Weissensee. Cesta tu končí a ďalej sa dá pokračovať len loďou cez jazero podobné fjordu, ktoré je zasadené medzi okolité hory. Po polhodinovej jazde loďou k mólu Ronacherfels na vás čaká záverečných päť kilometrov prekrásnou trasou po brehu jazera do Techendorf.

Zaujímavosti v okolí trasy:

Alpenverein OEAV.SK Korutany

3. etapa: Techendorf - Pressegger See

30 kilometrov, 246 výškových metrov

Po dvoch dňoch na bicykli a celkom 1 400 najazdených výškových metroch máte na tretej etape skoro pocit, ako by ste do programu zaradili odpočinkový poldeň. Ale ešte je tu horské sedlo Kreuzbergsattel v nadmorskej výške 1 074 metrov. Samotné jazero Weissensee už ale leží v 930 metroch a prevýšenie sa preto dá zvládnuť. Po stúpaní na vás čaká pekný dlhý zjazd údolím Gitschtal smerom na Hermagor. Odtiaľ vás trasa po rovine zavedie cez Gailtalskou cyklotrasu k jazeru Pressegger See. Tu budete mať dostatok času na osvieženie v prehriatej vode.

Zaujímavosti v okolí trasy:

Alpenverein OEAV.SK Korutany

4. etapa: Pressegger See - Egg am Faaker See

49 kilometrov, 295 výškových metrov

Väčšinu výškových metrov korutánskeho jazerného okruhu už máte za sebou. Dnes vás čaká nenáročná vychádzka po Gailtalskej cyklotrase pri hranici s Talianskom a Slovinskom späť smerom na východ. Vedľa chodníka príjemne špliecha krištáľovo čistá rieka Gail a vy si za jazdy vychutnávate výhľad na majestátne horu Dobratsch a vysielač na jej vrchole. Cieľom výletu je tyrkysovo modré jazero Faaker See. Trasa vás najprv zavedie na jeho južný koniec s výhľadom na ostrov a na ňom ležiaci hotel v retro štýle. Potom prejdete po východnom brehu do dedinky Egg am Faaker See.

Zaujímavosti v okolí trasy:

  • Citrusová záhrada vo Faak am See s približne 280 rôznymi citrusovníky (kombinácia botanickej záhrady a bio hospodárstvo)
  • Jazda na kanoe rákosovým pásom pri Faaker See
Alpenverein OEAV.SK Korutany

5. etapa: Egg am Faaker See - Sankt Kanzian am Klopeiner See

58 kilometrov, 369 výškových metrov

Zo severného konca Faaker See, so strhujúcim výhľadom na pohorie Karawanken a skalný kužeľ Mittagskogel v tvare pyramídy, sa vraciate do údolia Drautal a ďalej do Veldene u Wörthersee. Na cykloceste po severnom brehu najväčšieho a najznámejšieho korutánskeho jazera prejdete okolo kúpeľného mestečka Pörtschach s peknými vilami, kaštielmi a štýlovými domami pri jazere. Po jazernej promenáde v Klagenfurte prejdete hlavným mestom Korutánska a jeho historickým centrom, ktoré stoja za videnie. Popoludní dorazíte do rušného mestečka Sankt Kanzian pri jazere Klopeiner See, ktoré je považované za najteplejšie jazero na kúpanie v Európe.

Zaujímavosti v okolí trasy:

Alpenverein OEAV.SK Korutany

6. etapa: Sankt Kanzian am Klopeiner See - Velden am Wörthersee

69 kilometrov, 493 výškových metrov

Po peknej prechádzke okolo jazera Klopeiner See bude dnešnej etape dominovať rieka Drau. Trasa vedie z väčšej časti po známej Drávskej cykloceste, ktorá je od roku 2016 organizáciou ADFC vedená ako jedna zo štyroch kvalitných päťhviezdičkových cyklotrás. Vychutnáte si pohodovú jazdu pri vode, kde prejdete okolo skál, hradov a nádrží. V turistickej oblasti Rosental budete míňať puškové mesto Ferlach. V jednom z mnohých meandrov Drávy sa nachádza elegantný zámok Rosegg s veľkým parkom, bludiskom a zoo. Odtiaľ už to je len niekoľko kilometrov do štýlového Veldene u Wörthersee.

Zaujímavosti v okolí trasy:

Alpenverein OEAV.SK Korutany

7. etapa: Velden am Wörthersee - Villach

18 kilometrov, 113 výškových metrov

Dnes sa rozlúčime s korutánskymi jazerami. Z jazernej promenády vo Veldene sa po rovinke vrátime na Drávsku cyklotrasu, ktorá sa vinie po severnej strane rieky ešte niekoľko kilometrov smerom k Villachu. Korutánsky jazernej okruh sa po 340 kilometroch a mnohých nezabudnuteľných zážitkoch znovu uzatvára u výrazne červeného mosta Friedensbrücke na východe mesta na Dráve.

Alpenverein OEAV.SK Korutany

Korutanská prázdninová karta

100 pamätihodností a výletných cieľov zadarmo

Navštívte 100 pamätihodností a výletných cieľov zadarmo: múzeá, horské dráhy, zážitkové kúpele, jazdu loďou, panoramatické cesty, ponuku voľnočasových a zážitkových aktivít. Karta Kärnten Card platí len v letnej sezóne.

Prehľad výletných miest

Aktuality

Život na horách: z veľkomesta na horskú chatu

12. 01. 2023
Tridsaťročná Clara Tippelt sa k tomuto odvážnemu kroku odhodlala a našla svoj nový domov v rakúskom...

Hore fúka

11. 01. 2023
Prvá Češka, ktorá zdolala tri najvyššie vrcholy sveta - Mount Everest, Kančendžengu a K2.

Južné Tyrolsko

11. 01. 2023
Kronplatz, Drei Zinnen alebo Val Gardena. Tieto známe lyžiarske metropoly v Južnom Tirolsku netreba...
Nahoru