Alpenverein OEAV.SK Isel trail

Isel trail

Ideálna diaľková turistická trasa pre tých, koho vlastne viacdenné túry nikdy nelákali.

Ťahať so sebou plnú poľnú je pre veľa turistov skôr odstrašujúca predstava. Keď ale dáte viacdenným túram a diaľkovej turistike šancu, čoskoro podľahnete ich šarmu. Na ceste po malebných dedinkách a tradičných horských chatách toho jednoducho zažijete viac - viac krajiny, viac priateľských ľudí, viac dobrodružstva. A keď všetko, čo potrebujeme, nesieme v batohu na chrbte, nájdeme tiež viac sami seba.

Alpenverein OEAV.SK Isel trail

Trasa Isel trail

Diaľková turistická trasa vo Východnom Tirolsku nás prevedie pozdĺž celého toku rieky ISEL, od jej ústia do rieky Drávy v meste Lienz až k prameňu na ľadovci Umbalkees. Na trase rozdelenej do 5 etáp zažijeme niekoľko úplne rôznych svetov: preslnené údolia, malebné dedinky, rozprávkové lesy, dychberúce vodopády a v neposlednom rade tiež ľadovcovú oblasť. Najmä prvé tri etapy sú perfektnou voľbou pre celú rodinu i pre začiatočníkov. A ponúka sa aj ďalšia varianta: doprajte si deň pauzy v niektorej z krásnych dediniek, a tak sa ešte lepšie zoznámte s miestnou krajinou i tunajšími obyvateľmi. A kedy je najlepší čas na Isel trail vyraziť? Od mája do septembra.

Alpenverein OEAV.SK Isel trail

Päťdňový plán túry Isel trail

Deň 1: Piesočné pláže a lesné rokliny

História Lienz siaha až do stredoveku. Pestrofarebné fasády tvoria protiklad ku strmým stenám Dolomitov v pozadí. Dolný tok rieky ISEL si tu pokojne šumí a vteká do rieky Drávy.

Zo stanice sa pohodovým tempom vydáme ulicami smerom ku stredovekému hradu Bruck tróniacim sa nad mestom. Jeho veže a cimburia vyzerajú doslova ako z rozprávky.

Mesto nechávame za sebou, krajina sa začína meniť. Objavujú sa prvé ostrovčeky, čoskoro sa ukážu aj štrkovité plytčiny, ktoré sa razom premenia v piesočnej pláže. Tie rieke Isel v niekoľkých úsekoch prepožičiavajú nádych exotiky.

A potom nám rieka Isel ukáže svoju rozprávkovú stránku - pri odbočke vedúcej do lesnej rokliny, v ktorej cez machom obrastené skaly padá vodopád s názvom Daberer Wasserfall. Od neho sa vrátime späť na breh rieky Isel a odprevadíme jej tok až do obce St. Johann im Walde, ktorý je domovom 300 obyvateľov a kostola s červenou vežou. Tu, obrazne povedané, postavíme stany a strávime tu prvú noc našej túry.

Kde si urobiť zastávku?

Kde sa ubytovať?

Ubytovanie v súkromí v obci St. Johann im Walde:

Súhrn etapy:

Z mesta Lienz cez Ainet do St. Johann im Walde

 • Vzdialenosť: 16,2 km
 • Obtiažnosť: stredná
 • Doba chôdze: 4 hodiny 15 minút
 • Najvyšší bod: 752 m
Alpenverein OEAV.SK Isel trail

Deň 2: Pozdĺž modrozelenej bublajúcej rieky

Ráno pri rieke ISEL, rovná sa dobré ráno: lúčime sa s našimi hostiteľmi a opúšťame malebnú dedinku St. Johann im Walde. Vyrážame smer Huben, cestou okolo miestneho lomu. A rieka Isel nám opäť ukazuje novú tvár. Skrýva veľa ostrovčekov a sfarbuje sa do mliečnej modrozelenej farby, pripomínajúcej koktail a poslednú dovolenku na pláži (v tomto prípade však nejde o koktail Blue Curacao, ale o vodu z roztopeného ľadovca zmiešanú s časticami hornín).

V obci Huben prichádza čas na malú pauzu - na panoramatickej terase v Café Landerl obdivujeme drevené balkóny zaplavené množstvom kvetov. Počas popoludnia sa začne údolie zužovať a rieka je čím ďalej divokejšia. Nie je to len vidieť, ale aj počuť: prvé skalné bloky v riečnom koryte sa starajú o poriadne šumenie a burácanie. So zotmením dorazíme do mestečka Matrei ležiaceho v rozľahlom údolí, ktoré so svojimi 4.600 obyvateľmi pôsobí ako veľkomesto.

Kde si urobiť zastávku?

 • Café Landerl v obci Huben: príjemná kaviareň s panoramatickou terasou v centre obce Huben
 • Gasthaus Post v obci Huben: podávajú sa rakúske a talianske špeciality
 • Landgasthof Steiner vo dedinke Feld: výdatná rakúska kuchyňa

Kde sa ubytovať?

 • Mestečko Matrei ponúka všetko, od 4 **** hoteli so spa, prírodným jazierkom a menu s 5 chodmi (pozri Hotel Outside) až po útulné ubytovanie v súkromí, ktoré nájdete pod názvom Privatzimmer bei Monika.

Súhrn etapy:

Z obce St. Johann im Walde cez Huben do Matrei in Osttirol

 • Vzdialenosť: 15,5 km
 • Obtiažnosť: stredná
 • Doba chôdze: 4 hodiny 15 minút
 • Najvyšší bod: 975 m
Alpenverein OEAV.SK Isel trail

Deň 3: Vo svete krásnych lesov a divokej vody

Tretí deň si pripadáme skoro ako experti na diaľkovú turistiku. Čím skôr vyrazíme, tým lepšie: dnešok bude náročný. Na začiatku je na nás Isel trail ešte milosrdný, úsek vedie úžasným lesnatým terénom. Ideme po južnom brehu rieky, po tienistej strane údolia. V tmavo zelených lesoch na nás pôsobí energia prírody a dochádza nám, aký sme oproti nej malí. Za chvíľu na druhej strane rieky zbadáme horskú dedinku Virgen, ktorá vyzerá ako z nejakého filmu: červené strechy domov pred kulisou majestátnych vrcholov. Rieka Isel tečie pod dedinkou skrz skalnú tiesňavu. Náznak toho, čo nás ešte čaká: drsná tiesňava vedie ešte niekoľko kilometrov smerom nahor. Turistické cesty tu nevedú priamo okolo rieky, len tu a tam sa nám naskytne pohľad na tiesňavu. Užívame si divokú rieku Isel a potom zase jej pokojnú tvár. Ďalšou zastávkou je obec Prägraten am Großvenediger.

Kde si urobiť zastávku?

 • Restaurant Ortnerhof v údolí Virgental: hotel, reštaurácia a konská farma v priestoroch 130 rokov starého východotyrolského statku
 • Hostinec Gasthof Schwaigerhof v obci Virgen: rodina Kuchlmair podáva regionálne pochúťky Východného Tirolska a pravdepodobne najlepšiu zmrzlinu v údolí Virgental

Kde sa ubytovať?

 • Pension Schneiderhof v obci Prägraten: izby aj apartmány pri rieke ISEL s výhľadom na horu Großvenediger

Súhrn etapy:

Z Matrei cez rokline ísel-Schlucht do obce Prägraten am Großvenediger

 • Vzdialenosť: 16,7 km
 • Obtiažnosť: stredná
 • Doba chôdze: 5 hodín 15 minút
 • Najvyšší bod: 1.323 m
Alpenverein OEAV.SK Isel trail

Deň 4: Štyri vodopády a jedna noc na horskej útulni

Štvrtý deň našej cesty nám ukáže, ako drsná môže rieka Isel byť. Celé to začína úplne nenápadne a pokojne: počas prvého úseku tyrkysová rieka Isel ešte veselo špliecha a buble. Potom príde prvý moment, kedy sa nám zastaví dych: v rokline Gloschlucht opatrne vystúpime na skalnú vyhliadku a zbadáme vodu, ako v bielych vlnách padá cez skalu, zatiaľ čo malé kvapky vyčarujú vo vzduchu dúhu. Vodopád číslo 2 nesie názov Strödener Wasserfall. Túto tajomnú, odľahlú krásu prírody možno uvidieť len z mosta Strödener Brücke. Cesta pokračuje okolo salaša Islitzeralm - ideálne pre obedňajšiu zastávku a ochutnávku tradičných regionálnych pirôžkov a cisárskeho trhanca - až k vodopádom, ktoré sa volajú Untere a Obere Umbalfälle. Označenie "dychberúci" nebolo za celú dobu Isel trailu vhodnejšie než teraz. Divoká voda padá cez skalné schody dole do hlbín - vďaka 30 metrov vysokej oceľovej konštrukcii sa k nej návštevníci priblížia na tak malú vzdialenosť ako málokedy a úplne ich pohltia malé kvapôčky, ktoré sú všade okolo. Potom sa okolie premení: les sa rozjasní a čoskoro už kráčame po holom teréne, kde nie je po vplyve človeka ani pamiatky. Len tu a tam stretneme stádo pasúcich sa oviec. Unavení a šťastní dorazíme na horskú chatu Clarahütte, obklopenú skalnými štítmi - v rámci tejto etapy trasy Isel trail sa jedná o jedinú možnosť prenocovania.

Kde si urobiť zastávku?

 • Gasthof Islitzer v obci Hinterbichl: príjemná preslnená terasa s výhľadom na starý mlyn
 • Islitzeralm v obci Prägraten: salaš podáva klasickú tirolskú kuchyňu a domáce koláče

Kde sa ubytovať?

 • Clarahütte: útulňa ďaleko od civilizácie s matračku a spoločnou izbou pre 8 osôb (nutná rezervácia!)

Súhrn etapy:

Z obce Prägraten cez salaš Islitzeralm až k horskej chate Clarahütte

 • Vzdialenosť: 12 km
 • Obtiažnosť: stredná
 • Doba chôdze: 4 hodiny 15 minút
 • Najvyšší bod: 2.038 m
Alpenverein OEAV.SK Isel trail

Deň 5: Pocit šťastia v nedotknutej ľadovcovej krajine

Dnes, posledný deň našej túry, sa vydáme do ľadovcového sveta. Okolitá krajina je čím ďalej tým strmšia a pustejšia, voda rieky Isel sa premieňa v ľad. Najskôr prejdeme cez kvetinami pokrytú plošinu, z ktorej len tu a tam vyčnievajú osamotené kamene, a cez terén, ktorý bol ešte cez pár desiatkami rokov schovaný pod ľadovcom. Vstupujeme do arktickej klimatické zóny - preslnené mestečko Lienz je odtiaľto tak ďaleko. Vo výške 2.500 metrov nad morom sa konečne dostaneme k čelu ľadovca a zároveň k miestu, kde sa rodí rieka Isel. Číry ľad pomaly prechádza do modrozelenej vody. Závan ľadového vzduchu z ľadovca Umbalkees človeka prenesie do iného sveta. Dôjde nám, že sme rieku Isel zažili v celej kráse, od rozvážnej dospelosti smerom nahor k jej úplnému počiatku. Teraz už nás čaká len cesta späť na samotu Ströden, odkiaľ nás autobus prepraví na začiatok našej túry, do mesta Lienz. Vo vnútri sa lúčime s riekou Isel, ktorá nás obdarovala tou najkrajšou prvou diaľkovou turistickou trasou, akú si len človek môže priať.

Kde si urobiť zastávku?

Na spiatočnej ceste k samote Ströden:

Kde sa ubytovať?

V meste Lienz sa nachádza veľa hotelov a apartmánov vhodných pre ubytovanie po túre - nájdete ich tu.

Súhrn etapy:

Od horskej chaty Clarahütte k čelu ľadovca Umbalkees a späť k samote Ströden

 • Vzdialenosť: 16,1 km
 • Obtiažnosť: stredná
 • Doba chôdze: 6 hodín
 • Najvyšší bod: 2.504 m

Podrobné informácie k diaľkovej trase

Alpenverein OEAV.SK Rakúsko

Dovolenka v Rakúsku

Užívať si život v pohybe

Je to vzrušujúci pocit zvedavosti, vďaka ktorému sa ráno prebúdzame s očakávaním nejakého dobrodružstva v prírode. A to vedomie, že sme pre svoje telo urobili niečo dobré, vďaka čomu večer zaspíme so spokojným úsmevom na tvári a unavenými nohami. To je sloboda, ktorú pocítite na Vašej rakúskej dovolenke. To je život v pohybe.

Tu k pohybu v Rakúsku

Alpenverein Kudrna

Cestovná kancelária CK Kudrna pre cesty do Rakúska

cestovka s dušou

S Kudrnou si rakúske Alpy užijú aj tí najviac nároční, a to zo všetkých možných uhlov. Uspokojíme tých, ktorí túžia po jednodňových výletoch aj viacdenných trekoch, pohodových cyklotrasách, i pekelných zjazdoch - na kolesách aj na skialpy, či si vyliezť ferraty s nádhernými výhľadmi.

Katalóg zájazdov

Aktuality

Život na horách: z veľkomesta na horskú chatu

12. 01. 2023
Tridsaťročná Clara Tippelt sa k tomuto odvážnemu kroku odhodlala a našla svoj nový domov v rakúskom...

Hore fúka

11. 01. 2023
Prvá Češka, ktorá zdolala tri najvyššie vrcholy sveta - Mount Everest, Kančendžengu a K2.

Južné Tyrolsko

11. 01. 2023
Kronplatz, Drei Zinnen alebo Val Gardena. Tieto známe lyžiarske metropoly v Južnom Tirolsku netreba...
Nahoru