Alpenverein OEAV.SK Azub Ortlieb

Hry na dobrodružstvo

Základné pravidlo znie "Čím horšie, tým lepšie".

Presvedčivým dôkazom, aké ľahké je opustiť zaužívané stereotypy a vytvoriť si akúkoľvek zmysluplnú protiváhu k aktuálnym opatreniam a zákazom, je Facebook plný ľudí v ľadovej vode, jedincov začínajúcich s behaním v horách alebo objavujúcich kúzlo vstávania v noci kvôli zážitku z východu slnka.

Miliónkrát opakovaný problém na C nám dôrazne pripomenul, ako rýchlo prestane byť život hrou s pravidlami, ktoré si píšeme sami. Avšak práve taká hra je za bežných okolností tým najväčším luxusom, ktorý nám dopraje život v privilegovanej časti sveta. Hra na dobrodruhov, na horolezcov, na fotografov, na cestovateľov ...

Alpenverein OEAV.SK Azub Ortlieb

Legenda ku hre a motivačný úvod

Pri listovaní čerstvo vydanou biografiou Jozefa Rakoncaja som si s pochopiteľnou dávkou spomienkového optimizmu pripomenul, ako veľmi som rád, že som osemdesiate roky prežil v domácnosti, kde lezenie, Moravský kras a Vysoké Tatry bola relevantné konverzačné témy. V skrini viac miesta než oblečenie, zaberali laná, slučka a karabíny, značnú časť knižnice tvorili cestopisy a horolezecká literatúra. Zážitky v horách mali násobne vyššiu prioritu ako starosti bežného kolotoča života. Ako bola táto kalibrácia hodnôt zásadná, som si už uvedomil mnohokrát.

Bola to úžasná doba, kedy sa písali dejiny horolezectva. R. Messner ako prvý skompletizoval Korunu Himalájí v roku 1986 a v tom istom roku už spomínaný J. Rakoncaj zdolal vrchol K2. Vznikali odvážne prvovýstupy v Alpách, definovali sa pravidlá lezenia na vápne aj piesku u nás.

Do našej detskej DNA sa tiež nezmazateľne vytlačili rodinné prázdninové cyklovandry, kedy sme nad atlasom Československa prvýkrát okúsili vzrušujúce vábenie diaľok, naplno pocítili zvedavosť poodkryť nevedno za horizontom. Bicykel sa postupne stal integrálnou súčasťou života. Nielen ako kľúč k nezabudnuteľným dobrodružstvám na horách, ale predovšetkým ako dopravný prostriedok alebo skôr spôsob, ako sa z bodu A do bodu B premiestniť a súčasne niečo zažiť. Univerzálne korenie všedných dní.

Mimochodom, skúste si všimnúť neviditeľné hranice deliace spoločnosť na tých, ktorí celkom samozrejme akceptujú, že ste prišli na bicykli a ostatných. A to nemám na mysli situáciu, keď je človek komplet od bahna a zliaty potom.

Alpenverein OEAV.SK Azub Ortlieb

Hneď je určite lepšie ako nikdy

Ak ste doteraz hľadali dôvod, prečo každé ráno obuť tenisky alebo tretry, vedzte, že lepšia doba pre racionálne rozhodnutie vykašľať sa na pohodlie a lenivosť naozaj len tak nenastane. Zima, hmla, tma ... to sú nenahraditeľné faktory, ktoré dajú úplne iný rozmer aj bezprostrednému okoliu bydliska. Bežte si zabehať a vezmite to v topánkach a s oblečením cez vodu. Čím bude vonku horšie, tým silnejší zážitok!

S aplikáciou základného pravidla opatrne

Je iba na vašej odvahe a odolnosti, ako ďaleko pri naplňovaní hesla "Čím horšie, tým lepšie" zájdete. Len nezabudnite, že v tejto hre máte život len jeden, a skutočnosť, že tvoríte pravidlá neznamená, že ste tiež rozhodca.

Alpenverein OEAV.SK Azub Ortlieb

Cieľ hry

Ak sa pristihnete, že už si neviete ani predstaviť ráno bez kúpeľa v ľadovej vode, po zamestnávateľovi požadujete miesto na parkovanie bicykla, sprchu a šatňu, rodina akceptovala váš návrh dovolenky na bicykli s ubytovaním pod stanom, potom ste vyhrali.

Súčasne si môžete byť istí, že v tomto nie ste sami. V tomto smere je motivačný najmä pohľad do západnej Európy, kde s taškami na bicykli vyráža tisíce priaznivcov diaľkovej cyklistiky, a kde dochádzanie na bicykli do práce nie je výsadou excentrikov, ale pre veľa ľudí každodenným štandardom.

Alpenverein OEAV.SK Azub Ortlieb

Cítiť sa ako profík

Do úvodnej fázy hry pochopiteľne patrí iba vybavenie, ktoré máte po ruke. Naklikať si perfektné oblečenie a fajnové doplnky je zbytočným zplošťovaním zážitku. Nehľadiac na to, že až keď do problematiky preniknete, v ďalšom leveli si výstroj doplníte kvalifikovane po vášnivých diskusiách, ktoré sú súčasťou hry! Zvláštne body navyše získate prostredníctvom darčekov od príbuzných, ktorým odpadne zložitý rébus, čo vám venovať k životnému jubileu alebo zabaliť pod stromček. Pre istotu si však môžete už s predstihom objednať katalóg Ortlieb alebo preklikať web azub.cz.

Na stránkach alternativni-cyklistika.cz potom nájdete množstvo inšpiratívnych článkov od nadšencov vašej novej krvnej skupiny.

Veľa zábavy a radosti zo života vám praje
Michael Pokorný, autor článku a fotografií

Aktuality

Život na horách: z veľkomesta na horskú chatu

12. 01. 2023
Tridsaťročná Clara Tippelt sa k tomuto odvážnemu kroku odhodlala a našla svoj nový domov v rakúskom...

Hore fúka

11. 01. 2023
Prvá Češka, ktorá zdolala tri najvyššie vrcholy sveta - Mount Everest, Kančendžengu a K2.

Južné Tyrolsko

11. 01. 2023
Kronplatz, Drei Zinnen alebo Val Gardena. Tieto známe lyžiarske metropoly v Južnom Tirolsku netreba...
Nahoru