Alpenverein OEAV.SK Pilatus

Dračia hora Pilatus - 2 132 možností nad morom

Pilatus je nielen výraznou kulisou Luzernu, malebného mestečka s viac ako 80tisíc obyvateľmi v strednom Švajčiarsku pri jazere Vierwaldstättersee, ale aj tajomnou horou opradenou legendami a povesťami o drakoch. Pre miestnych i návštevníkov je zároveň veľkým turistickým rajom. K tomu sa vo výške 2 132 m n. m. nachádzajú dva hotely, reštaurácia a seminárne centrum.

Alpenverein OEAV.SK Pilatus

Turisti oceňujú veľké množstvo chodníkov s fantastickými výhľadmi na Luzern, jazero Štvoro kantónov a hrebene Álp. Možno dovidieť až k Čiernemu lesu v Nemecku či na pohorie Jura na hraniciach s Francúzskom. Najmenej náročné, 10 minút trvajúce výstupy vedú na vrcholky Oberhaupt a Esel. Túra na najvyšší bod Tomlishorn trvá od hornej stanice lanovky približne 45 minút. Pozdĺž trasy je na náučnom chodníku na tabuľkách popísaných 100 rôznych rastlín a kvetov v angličtine, nemčine i latinčine. Približne polhodinový okruh Dračej galérie vedie čiastočne vnútrom hory.

Zdatných turistov nadchne štvorhodinový výstup na Pilatus od brehov jazera v Alpnachstad alebo z Kriens. Rad ďalších chodníkov začína aj na medzistanici kabínkovej lanovky Krienseregg a Fräkmüntegg. Tu navyše môžeme stráviť nezabudnuteľný deň v najväčšom lanovom parku stredného Švajčiarska.

Alpenverein OEAV.SK Pilatus

Pripravených je 10 okruhov rôznej obtiažnosti pre dospelých a deti od 8 rokov. "Ziplajny", voľný pád z 20 metrov a rôzne preliezačky vo vzduchu zvýši adrenalín každého milovníka lanových parkov. Deťom od 4 rokov je určená špeciálna trasa venovaná dračiemu maskotovi "Pílu". Môžete sa tu preletieť aj na FlyLine Dragon Ride. Počas dvojminútového letu nemusíte robiť nič viac, než si užívať skvelé výhľady. Zabrzdení budete automaticky. Cieľ je pri drevenom salaši, kde si môžete opiecť vlastné alebo v salaši zakúpené špekáčiky. Hneď vedľa lanového parku je vybudovaný tiež chodník v korunách stromov. Bezplatne sa prejdete medzi stromami a dozviete sa z tabuliek v angličtine a nemčine bližšie informácie o flóre a faune v lesoch Dračej hory.

Na Pilatus je možné vyjsť od mája do novembra zubačkou z dedinky Alpnachstad alebo takmer celoročne kabínkovou lanovkou z Kriens. Jazda najstrmšou zubačkou sveta je neuveriteľným zážitkom. Jedinečný systé inžiniera Lochera z Zürrichu používa dve ozubené kolesá ležiace horizontálne naproti sebe, doplnená vodiacimi kolesami. Koľaje vedú celých 4 618 m po kamennom múre, aby bol dodržaný maximálny sklon 48%.

Alpenverein OEAV.SK Pilatus

Keď Eduard Locher prišiel s nápadom vybudovať najstrmšiu zubačku sveta na Dračiu horu, nikto neveril v uskutočnenie tak smelej myšlienky. Teraz je svetovým unikátom a je obdivovaná turistami z celého sveta. Najviac návštevníkov je ale z radov miestnych, ktorí si užívajú túry v horách s nezabudnuteľnými výhľadmi na alpské štíty a očarujúce diaľky.

Niektorí turisti si ticho prírody a jedinečné výhľady na západ a východ slnka z výšky 2 132 metrov vychutnávajú počas prespania v hoteli Bellevue *** alebo v historickom hoteli Pilatus Kulm *** ˢ. V ubytovacom balíčku je zahrnutý spiatočný lístok, aperitív so syrom z alpskej syrárne na hore Pilatus, večera so štyrmi chodmi a bufetové raňajky. Posilnení lokálnymi pochúťkami môžete vyraziť na niektorú z celodenných túr.

Alpenverein OEAV.SK Pilatus

Kozorožie safari

Na Pilate môžete obdivovať nielen fascinujúce výhľady a krásu Álp, ale zažiť aj nezabudnuteľné momenty počas kozorožčieho safari. Ponuka zahŕňa spiatočný lístok na Pilatus, sprievodcu a ubytovanie s polpenziou. Miestny sprievodca vám život kolónie 100 kozorožcov žijúcich na Pilate priblíži a z bezprostrednej blízkosti ukáže. Večer po stretnutí pri aperitíve nasleduje prednáška nielen o ich pôvode a živote, ale aj o ďalších zvieratách žijúcich na Dračom vrchu. Skoro ráno posilnení kávou či čajom, sa vydáte k najvyššiemu vrcholku Tomlishorn, kde budete kráľa Álp v rannom tichu hôr pozorovať. Kozorožce žili na Dračej hore až do 18. storočia, než boli na želanie kráľovských rodov vyhubení. Znovu vysadení boli opäť v roku 1961.

Alpenverein OEAV.SK Pilatus

PILATUS-BAHNEN AG.
Schlossweg 1, 6010 Kriens
Tel. +41 (0)41 329 11 11
info@pilatus.ch
www.pilatus.ch

Aktuality

Život na horách: z veľkomesta na horskú chatu

12. 01. 2023
Tridsaťročná Clara Tippelt sa k tomuto odvážnemu kroku odhodlala a našla svoj nový domov v rakúskom...

Hore fúka

11. 01. 2023
Prvá Češka, ktorá zdolala tri najvyššie vrcholy sveta - Mount Everest, Kančendžengu a K2.

Južné Tyrolsko

11. 01. 2023
Kronplatz, Drei Zinnen alebo Val Gardena. Tieto známe lyžiarske metropoly v Južnom Tirolsku netreba...
Nahoru