Alpenverein OEAV.SK Süd Tirol

Do juhotyrolských kopcov a trailov s kráľovnou Dorotheou

Na bicykli v úzkych serpentínach, alebo pri výbehu na mäkkučkých lesných trailoch pod slnkom ožiarenými štítmi veľhôr zvlášť v okolí Anterselva teraz môžete stretnúť Juhotirolskú vílu. Ale pozor, môže byť ozbrojená!

Alpenverein OEAV.SK Süd Tirol

Biatlonová kráľovná Dorothea Wierer je najväčšou športovou hviezdou Južného Tirolska. Pochádza z Niederrasenu / Rasun di Sotto v údolí Anterselva / Antholz, kde leží vyhlásené biatlonové centrum, dejisko svetových pohárov aj majstrovstiev sveta. V detstve hrala futbal s chalanmi, lyžovať začala až v desiatich rokoch, v prvom závode netrafila žiadny terč, ale starší brat ju nakoniec pre biatlon presvedčil.

V juniorke už začala vyhrávať. A dodnes používa zbraň, vyrábanú priamo na mieru v nemeckej manufaktúre v Anterselva ... Za dvanásť rokov vrcholnej kariéry získala teraz 31 ročná krásavica štyri olympijské medaily, trikrát sa stala svetovou šampiónkou, z toho dvakrát vlani práve doma v Anterselva, a pridala ďalších sedem medailí zo svetových šampionátov, vyhrala celkovo svetový pohár. K tomu stihla dokončiť univerzitné vzdelanie, nafotiť kolekciu pre Playboy a vydať sa. Na pretekoch sa objavuje už aj jej mladšia sestra Magdalena.

Alpenverein OEAV.SK Süd Tirol

Dorothea teraz ešte odpočíva po náročnej sezóne, ale už zase plánuje, ako sa čo najlepšie nachystať na tú ďalšiu, olympijskú zimu 2021/22. "Jar v Južnom Tirolsku pre mňa znamená dotankovanie energie. Užívam si rozkvitnutú prírodu, jej vôňa a farby, dlhšie dni a hlavne slniečko, "hovorí. V obľube má aj výstupy na Weisshorn (2317 m), ktorého vrchol ešte ukrýva biela čiapka. Tunajšia krajina je skrátka ideálna nielen pre regeneráciu, ale aj dôkladnú prípravu.

"Spoločne s národným tímom pripravujeme tréningové kempy v Anterselva a Martelltalu. Moc sa teším, že budem môcť stráviť veľa času doma, čo mi dá pokoj a pohodu, aby som mohla čo najlepšie odtrénovať všetky potrebné dávky, "hovorí.

Alpenverein OEAV.SK Süd Tirol

Kde to má najradšej? "Som rada takmer kdekoľvek v Pusterskom údolí. Ale priamo milujem behy okolo jazera v Anterselva práve teraz na jar. S týmto miestom som prepojená, pripomína mi moje detstvo a výlety s rodinou a priateľmi. Ešte radšej som ale na bicykli, pretože zvládnem dlhšie vzdialenosti a vidím toho viac. Raz ročne vyrážame pravidelne s reprezentáciou na bicykli z Marteltallu na Passo Stelvio, to je najkrajšie trasa, akú si viete predstaviť. "Nielen tyčinky, ale gelíky, ale ako najlepšiu "traťovku "so sebou Dorothea vždy vozí pravé a "obyčajné" juhotirolské jablko. "Mám ich veľmi rada a nikdy na ne nezabudnem," usmieva sa. "A na vrchole si dám za odmenu kúsok jablčného štrúdľu, ten mi zasa dodá energiu."

Po tvrdom tréningu využíva pohostinnosti vyhlásených wellness centier v hoteloch v Pusterskom údolí. "Sauna, to je moje," dodáva. Po nej si zaslúži poriadnu večeru. V jej menu nesmie chýbať krémová tekvicové polievka a špargľa, samozrejme z miestnych zdrojov. V chladničke má vždy tunajšie jogurty a syr a na jeseň si zmlsne na chrumkavých gaštanových srdciach.

"Dorothea je pre mňa tvárou Južného Tirolska a zvlášť Anterselva, ktorú mám sama veľmi rada, hneď po mojich domácich Krkonošiach," hovorí česká biatlonistka Lucie Charvátová, ktorá práve na tunajších tratiach dosiahla vlani svoj životný úspech, keď tu na majstrovstvách sveta získala bronzovú medailu.

Alpenverein OEAV.SK Süd Tirol

Juhotirolská päťka DW

1. Obľúbené jedlo a pitie

"Milujem závin a jablčný mušt. Často si ich dávam ako desiatu pred popoludňajším tréningom ako najlepší zdroj energie. Aj na dlhé výstupy na bicykli si rada vezmem naše jablko. Na večeru si dám rada tekvicovú polievku alebo špargľu z miestnych zdrojov. A v chladničke mám vždy tunajšie jogurty a syry. Na jeseň si rada zmlsnem na chrumkavých gaštanových srdciach."

2. Vybraná kozmetika

"Používam líniu s vivoncinem, pretože používa prírodné produkty bez konzervačných parabénov a chráni moju pokožku i počas záťaže v chladných dňoch pri pretekoch alebo pri tréningu."

3. Obľúbená Juhotirolská značka

"Vnímam označenie Marlene a Rizzoli, pretože odrážajú výskum kvality v rôznych odvetviach a investujú do udržiavania vysokých juhotyrolských štandardov, ktoré nás odlišujú od zvyšku sveta."

4. Obľúbený športovec

"Nadšene sledujem tenistu Jannik Sinner (pochádza zo San Candida, je mu 19, pozn. aut.) a obdivujem jeho odhodlanie a schopnosti poučiť sa zo svojich chýb, aby sa mohol stále zlepšovať. Má závideniahodný talent veľkého šampióna."

5. Uznávaná osobnosť

"Giorgio Moroder (otec európskeho diska a elektroniky pochádza z Val Gardeny, získal tri Oscary za filmovú hudbu - Polnočný expres, Flashdance a Top Gun a mnoho ďalších ocenení, pozn. aut.) bol vždy postavou, ktorá ma fascinovala. Dokázal vyjadriť svoju osobnosť a preniesť svoj hudobný štýl do celého sveta. Preslávil naše Južné Tirolsko svojimi skladbami."

Foto: IDM Südtirol/Benjmanin Pfitscher

Alpenverein OEAV.SK AktivTono

Obsah prevzatý zo stránok AktivTono

AKTIV TONO

Tomáš Nohejl

Web pre všetkých aktívnych športovcov v prírode a horách. Behy, lyže, bicykle, cesty atď. Tipy na akcie a reportáže, testy materiálu, rozhovory s osobnosťami, aktuality.

S láskou a starostlivosťou píše Tomáš Nohejl, dušou i telom Sportsmen a novinár.

partner kanceláře Alpenverein OEAV.CZ

aktivtono.cz

Aktuality

Kampaň „Čisté hory“

16. 08. 2022
Kampaň "Čisté hory" prebieha v Alpenvereine od roku 1970. Značenie v teréne je všeobecne známe z...

Bezpečná horská turistika

16. 08. 2022
  Jednoduché pravidlá bezpečnej horskej turistiky v novom videoseriáli Alpenvereinu.

Fotosúťaž 2021 výsledky

17. 09. 2021
Do 31. augusta 2021 prebiehala na stránkach OEAV.CZ ďalší ročník veľkej fotosúťaže s podtitulom...
Nahoru