Alpenverein OEAV.SK Bezpečná horská turistika

Bezpečná horská turistika

Jednoduché pravidlá bezpečnej horskej turistiky v novom videoseriáli.

Aby ste sa v horách správali čo najbezpečnejšie a mali základný prehľad o možných rizikách, odporúčame zhliadnuť nový videoseriál "Bezpečná horská turistika" pripravený rakúskym Alpenvereinom. Dozviete sa, ako sa na túru pripraviť, čo robiť keď narazíte na snehové pole aj ako sa v horách orientovať.

Pozn.: Ak nerozumiete po nemecky, zapnite si na youtube slovenské titulky.

Na úvod

Berti a Gerti chystajú na tohtoročné leto niečo výnimočné: Chcú chodiť po horách. Na programe majú veľkolepé scenérie, osamelé ticho a úchvatné cesty. Nemotorný Smrťák ich prenasleduje, kamkoľvek sa pohnú, ale Berti a Gerti si vedia rady! Pozrite sa na úvodné video celého seriálu.

#1 Príprava

Veľa ľudí si myslí, že práve turistika ich hodí do formy. Je však dobré vziať na vedomie, že spojenie vysokej telesnej záťaže a zlej kondície môže byť smrteľná kombinácia. Riziko kardiovaskulárneho zlyhania je zvýšené najmä u mužov starších ako 40 rokov. Preto je dôležité získať fyzičku už pred začatím výstupu. V tomto návode sa dozviete, ako sa správne pripraviť na turistickú sezónu.

Video

#2 Plánovanie túry

Pri plánovaní túry nezabudnite na päť zásadných bodov. Na prvom mieste svedomito naplánujte trasu, ale tiež nezabudnite vziať ohľad na účastníkov, vybavenie aj ďalšie podmienky. V skupine môže dôkladné plánovanie akcie predísť obavám a pochybnostiam a stáva sa tak súčasťou celkového zážitku.

  1. Naplánujte takú trasu, ktorú ste schopní zvládnuť v rámci našich fyzických schopností. Zhodnoťte nielen dĺžku, ale hlavne schodnosť terénu a prevýšenie trasy.
  2. Uvedomte si, s kým na túru idete. Sú všetci schopní cestu ujsť? Aké majú zručnosti (napr. zdravotník)?
  3. Zhodnoťte podmienky pre cestovanie (finančné náklady, dostupnosť terénu pre vozidlá, potreba istenia, obsadenosť chát...)
  4. Preštudujte si predpoveď počasia, najmä aké teploty vás čakajú, či bude pršať alebo snežiť.
  5. Nezabudnite preveriť stav vášho vybavenia. Od ponožiek po samotný batoh.

Video

#3 Pozor, snehové pole!

Pole starého zľadovateného snehu je často podceňovaným rizikom pádu. Najmä na začiatku leta, kedy práve začína turistická sezóna. So správnou lezeckou technikou a predovšetkým so správnym vybavením ste schopní aj tieto úseky bezpečne zdolať. A pokiaľ sa na to necítite, je vhodné sa otočiť a v túre nepokračovať.

Video

#4 Značenie trás

Modrá, červená, čierna - vyznáte sa v tom? Pre turistické a vysokohorské chodníky neexistuje medzinárodná klasifikácia obtiažnosti. Dokonca aj v Rakúsku nájdete trasy, ktoré sa skladajú z úsekov s rozdielnou obtiažnosťou a rôznym značením. V tomto videu sa naučíte rôzne orientačné značenia rozoznávať.

Video

#5 Orientácia na horách

Orientácia na horách je vždy veľkou výzvou. Tma, hmla alebo zlé značenie ciest môže spôsobiť nečakané komplikácie, pri ktorých sme nútení zapojiť orientačný zmysel. V tomto kurze sa dozviete, ako sa vyznať v topografickej mape aj akú elektroniku si zobrať so sebou.

Video

#6 Rovnováha

Rovnováha a istota pri chôdzi patrí k najdôležitejším schopnostiam pre bezpečnú horskú turistiku. Pretože sa v bežnom každodennom živote pohybujeme väčšinou po rovnom spevnenom povrchu, nie je už samozrejmé, že si túto zručnosť berieme so sebou do hôr. V tomto videu sa dozviete, ako sa správne pohybovať a akých chýb sa vyvarovať.

Video

#7 Pešia turistika s deťmi

Nezabúdajte, že pokiaľ nie je spokojné dieťa, nebude spokojný nikto! Jednotvárne výlety sú pre deti nezaujímavé a preto je dôležité zaradiť do programu množstvo prestávok a hravých momentov. V tomto videu sa dozviete, čo treba zohľadniť pri pešej turistike s deťmi, aby výlet bavil každého.

Video

Aktuality

Život na horách: z veľkomesta na horskú chatu

12. 01. 2023
Tridsaťročná Clara Tippelt sa k tomuto odvážnemu kroku odhodlala a našla svoj nový domov v rakúskom...

Hore fúka

11. 01. 2023
Prvá Češka, ktorá zdolala tri najvyššie vrcholy sveta - Mount Everest, Kančendžengu a K2.

Južné Tyrolsko

11. 01. 2023
Kronplatz, Drei Zinnen alebo Val Gardena. Tieto známe lyžiarske metropoly v Južnom Tirolsku netreba...
Nahoru