Alpenverein OEAV.SK aktivtono

Bežka Kästle, rakúska orlica z českých rúk, sa vracia do sveta

Tiež do bežeckej stopy a na skejtové cesty sa vracia značka Kästle. V tomto prípade skutočne česká práca s rakúskym logom. Čo ponúka tento rok a kedy dôjde do špica? O tom nám rozprávajú lídri rodiny tvorcov tejto bežky Martin Petrásek a Vít Fousek.

Posledný značkou, ktorá prešla podobnou cestou, bol Salomon. V roku 2002 začal s bežkami, teraz ich robí osemnásť rokov a patrí medzi svetovú top 5 (spolu s Fischerom, Atomic, Rossingolem a Madshus. Ale vstúpili na trh a mali už vynikajúce topánky, dostali sa do povedomia zásluhou pretekárov o osem rokov neskôr. Kästle prerušili kontinuitu bežeckých lyží na tridsať rokov a teraz sú späť do tretej sezóny.

Alpenverein OEAV.SK aktivtono

Kästle sa vracia, príbeh znovuzrodenia

V roku 2017 sem nastúpili Martin Petrásek, bývalý predný pretekár, a Vít Fousek, elitný servisman reprezentácie a Lukáš Bauer. Prvý má na starosť pretekárov, druhý prenos podnetov do výroby. Tam lepí lyže Josef Kučera, ďalší bývalý rider a servisák aj tester národného tímu. Elitným testovacím jazdcom sa stal po skočení pretekárskej kariéry špičkový bežec Jiří Ročárek.

Prvý rok pracovali v Novom Meste so Sportenami, v lete 2018 došlo k spojeniu s Kästle, prvá vlastná kolekcia sa pripravila minulý rok. Teraz sa buduje širšia vývojová základňa celého Nordic programu. "Lyžu poznáme dopodrobna. Ale stále potrebujeme najazdiť stovky kilometrov a zažiť všetky pocity, "hovorí Petrásek.

Napriek tomu už v kvalite nezaostávajú. Prestížny nemecký server www.xc-ski.de robí veľký test bežiek. Známy obchod Sport Willy v Ramsau nakúpi lyže, pozve si Toko, aby mu ich namazali a k ​​tomu desať dvanásť testerov. "Boli sme tam už dva roky za sebou. Ako ste to tak rýchlo dokázali, že už máte porovnateľné parametre, pýtali sa nás, "tešia sa obaja.

Odpoveď sa zdá logická a jednoduchá. Vychádza pravdepodobne z toho, že v Novom Meste lyže vedia urobiť a len pridali ten najvyšší mód. "Majiteľ nám dal zelenú a len sa pýta, či sa dá na našich lyžiach vyhrať. Musíme, odpovedáme mu. Sme radi, že sa môžeme pochváliť za celý tím vrátane robotníkov z fabriky, "pridáva Petrásek.

"Všetci dnes vedia všetko o tých druhých," rozvažuje Fousek. "Každá firma má svoj štýl a technológiu, ale chce dôjsť k podobným parametrom, aby bola funkčná. U klasiky by mala mať krivku mazacej komory a nastavení špičiek a pätiek, moc odlišností tam nie je. Pri skate je väčší rozdiel medzi značkami, odlišné nastavenie aj stavba. Kästle si našlo cestu, všetci sa tu snažia, sadli sme si a posunuli sme to, ale potrebujeme ešte čas. Nedobiehame ostatné, už sme ich dobehli. Len potrebujeme získať dôveru a ukázať sa so špičkovým pretekárom. Potom sa ukáže, ako sú úplne dobré, "dodáva.

"Keby som tu mal dnes Lukáša (Bauera) v najlepšej forme, vyhral by na nich tiež. Vedel by si vybrať. Viem to a som o tom presvedčený, všetky lyže som mu vyberal a testoval ich s ním. Pritom vtedy som tie možnosti nemal, takto si ich sám nastaviť, "zhŕňa najlepšie hodnotenie.

Alpenverein OEAV.SK aktivtono

Špičková závodná lyža mieri do sveta

Elitná skatová lyža RX 10 2.0 je úplne novým produktom, ktorý má za sebou poctivý vývoj. "Vymysleli sme ju už niekedy roku 2017, a teraz sa dostala do fázy, že ju máme hotovú v skate verzii a dokončujeme klasickú," hovorí Martin Petrásek.

Ostatné firmy venujú podobnému produktu viac času, až päť šesť rokov testovania. Tu to zvládli rýchlejšie a sami sú milo prekvapení, že vyzerá veľmi konkurencieschopne. "Vrátili sme sa k tradičnému poňatiu lyže bez prelisov a dizajnových vychytávok. S 3D profilom u iných modelov pokračujeme, ale tu nie, "sumarizujú tvorcovia. S najvyšším modelom sa chcú dostať do tvrdého prostredia najvyššieho marketingu pretekov FIS, IBU i Ski Classics.

"Je to nová moderná lyža, spĺňajúca požiadavky pre všetkých najlepších pretekárov. Vôbec by som nemal strach ju dať komukoľvek v špičke, do svetového pohára, "tvrdí presvedčivo Fousek.

"Za tie roky som si urobil ideálny obrázok: väčšina firiem robí lyže buď viac na studené, alebo na teplé podmienky. Ale ja som vypozoroval, že dobrá konštrukcia ide na všetkom - na prašane, vode, teplom snehu i studenom - ten grunt tvorí sklzové vlastnosti, bez ohľadu na to, či potom pridáte klister, alebo sa vydáte na prašan. Rozdiely robia mäkšie alebo tvrdšie konštrukcie, to áno, potom pár detailov inej sklznice, "dodáva.

Alpenverein OEAV.SK aktivtono

Kvalitné klasicky a skate pre všetkých

Kästle má teraz v portfóliu 19 modelov bežiek, klasiček, skatových i skinov. "Venujeme sa postupne aj ďalším radom, pomáhame s nastavením aj parametrami. Ďalší ľudia pracujú aj na dizajnoch, čo považujeme v tejto strednej vyššej kategórii za dôležité. Popri tradičnej kombinácií biela a čierna, sme tento rok pridali unikátnu mintovú (zo začiatku bola červená, ale tú má dosť iných značiek, pozn. aut.). Začali sme tri základné modely, to bol správny krok, postupne zostupujeme i nižšie a pridávame ďalšie rady, nutnosť je mať lyže aj pre deti a juniorov, "zhŕňa Petrásek filozofiu.

"My ako dlhodobí výrobcovia s historickou tradíciou Artis a Sportenu môžeme získať výhodu, pretože máme skúsenosti s nižšími radmi, ktoré sa tu vyrábali aj pre ostatné značky. Ak získame dôveru a ukážeme sa svetu aj skrz najlepších pretekárov, máme naozaj veľký potenciál, "tvrdí optimisticky Fousek. "Kvalitný pretekár na pomedzí dorastencov a juniora si môže spočítať, že Kästle sa o neho postará lepšie, než iná predná značka, ktorá zabezpečuje viac ľudí. A na tom môže zarobiť, "ukazuje trpezlivú cestu. "Decká, ako im hovorím, juniori z reprezentácie od Martina Pozerala, už ich majú a jazdia fakt dobre."

A potom dopĺňa: "Nie je tu len RX 10 2.0, ale aj napríklad XP 20, to je mínus 2, XP 30, mínus 3 model, aj tá najnižšia celodrevená XA - tvarom moderná, pevnejšia, s veľmi dobrou sklznicou a veľmi dobre brúsená. Ja sám by som si ju teraz pokojne kúpil. Povedal by som, že robíme až nadštandard. V tých nižších radoch sme na tom lepšie ako ostatné, v tom najlepšom už moc vymyslieť nemôžeš. Za tým si stojím. "

Skiny aneb keď sa nemaže

Skate aj klasike sa venujú rovnomerne, stále výraznejším trendom sú však "skiny" - bežky s malými "tuleními pásmi", ktoré stúpajú a potom aj idú, bez toho aby ste museli mazať. Nepoužívajú ich len "turisti", ale Kästle ich dáva aj najvyššej rade RX10. Veľa ľudí nevie mazať a aj ďalšie chcú mať pohodu. Menia sa technické a konštrukčné prvky lyže v porovnaní s tradičnou "mazacou" variantou?

"Lyža sa nastaví odlišne, aby bola pohodlná a dalo sa z nej odraziť. Je to kompromis pre lyžiarov. Na všetkých druhoch snehu síce nie je komfortná, ale na tvrdej stope a za stabilných podmienkach išla veľmi slušne. Pri špine a padajúcom snehu tú rýchlosť stráca, "hodnotí Petrásek. Ďalej už záleží od materiálu skinu, výške chlpu, k vyladeniu pozície prispieva aj posuvné viazanie - do kopca posunieš na jednu a z kopca na druhú stranu na jeden dva kliky.

"Dajú sa robiť na vysokej úrovni, ak investuješ materiál. Skin je podobná normálnej lyži, naopak s náročnejšou výrobou, musíš udržať správnu komoru. Ja som ortodoxný mazač, ale nie je jeden vosk ... Skiny sú ale na výber náročnejšie, "pridáva svoj postreh Fousek. Na sklznici lyže býva jeden štandardný skin opasok, nie je zvykom ho meniť.

Alpenverein OEAV.SK aktivtono

Bežecký špeciál, to je hybrid

Ďalšia vývojová vetva rastie pomaly v bežeckých špeciáloch, teda lyžiach, vyladených na súpažový "pichací" štýl, ktorým jazdí stále širšia špička maratónskeho pelotónu. Charakteristika lyže vyzerá zjednodušene ako skate lyža do stopy.

Prvý s nimi prišiel Fischer na tzv. DP, kde na klasických lyžiach trošku zmenil stavbu, aby sa nemazala, ale bola komfortná aj do odrazu. Vlani na prvých pretekoch použilo tento typ už deväťdesiat percent popredných pretekárov. "Okamžite sme zareagovali a koncom januára mali hotové prvé testovacie série skate DP. Máme ju pripravenú, pôjde na ISPO a budúci rok do predaja. Naši pretekári v Ski Classics ich budú jazdiť už tento rok, "potvrdzuje Petrásek.

Áno, jedná sa o skate lyžu s drobnými úpravami a odlišným nastavením. Môžete na nich ísť klasiku. "Keď ich postavíte vedľa seba s ostatnými, vyzerá ako skate, ale s parametrami klasiky. Je to akýsi hybrid. Podľa mňa ide o rovnaký vývoj ako v začiatkoch korčuľovania. Začalo sa s klasickou, ale balík jazdí natesno, lyža sa skrátila, "dokresľuje.

Každopádne táto lyža začína byť veľmi zaujímavým segmentom, vývoj tu postupuje míľovými krokmi. "Súpaženie sa stáva samostatnou disciplínou. Vo Ski Classics už môžeme vidieť špecialistov, ktorí takto jazdia do mladosti, majú techniku ​​a štýl a potrebujú na to lyže. Ďalší ľudia to potom vidia, chcú kopírovať vzory a chcú takto pretekať. Pritom ten štýl sám o sebe nie je jednoduchší, ako by sa mohlo zdať, je to o dokonalej technike ako dva ďalšie štýly, klasika i korčuľovanie. Je potrebné tie lyže robiť, "má jasno Fousek.

Naopak tzv. "Kombi" lyže, na ktorej by ste mohli korčuľovať, ale aj zájsť do stopy, pozvoľna čistí pozície. V Novom Meste zostáva napríklad model Sporten Perun vo verziách so skinmi aj so šupinami, majú "protišmyk". Sú širšie, stabilné, kratšie. Ale hlavne - nemažú sa!

Nech žije c. a k. monarchia alebo česko-rakúska spolupráca

Hoci bežky Kästle sa na rozdiel od alpského programu presunuli komplet do Nového Mesta na Morave, rakúska matka pomáha, ako sa dá. "My vyvíjame lyže. Oni robia obchod, marketing aj ďalšie činnosti, pomáhajú s dizajnom, testami. Bývalý pretekár Marcus Meister je šéfom obchodu, pôsobil už pätnásť rokov v rovnakom odbore pre inú značku. Novo pre nás robí Marcus Weeger, juniorský majster sveta, Nemec z Oberstdorfe, ktorý sa naozaj vie zviesť na tých lyžiach, "hodnotí Petrásek.

A tak sa vzostup uberá správnym smerom. Kästle už bude možno oficiálnym dodávateľom pre klasické majstrovstvá sveta 2021 v Oberstdorfe, všetci predskokani tam pôjdu na lyžiach s orlicou na špici.

"Cieľom je robiť dobré lyže a verím, že to všetci cítia. Bežky sú z Nového Mesta a robia ich Česi so svojimi technológiami. Rivalita značiek vymizla. Už ani v Rakúsku bežky Kästle, myslím, nikto nepamätá, "hovorí Fousek. Percentá vlastnej značky sa v továrni na Vysočine zvyšujú. Počas možno piatich rokov sa s novou halou chcú dostať až ku 200 000 párom všetkých lyží, z toho polovicu bežiek. Napríklad v Nemecku už pred dvoma rokmi dohnal bežecký segment v počtoch ten zjazdársky.

Bežky Kästle sa predávajú viace v speciálkách, rastie o ňom záujem v klubovom prostredí, budujú sa obchodné cesty aj do Nórska, Švédska alebo Ruska. Preto ich bude vidieť všade na Ski Classics i českých maratónoch, kde sa stretáva špička s hobíkmi, čo nasledujú všetci obchodníci. Pokrytie Sportenu ako kvalitnej lyže za rozumnú cenu pre všetkých najmä na domácom trhu zostáva. Predaju po internete sa vyhýbajú, verí tomu, že pre ideálny výber je potrebné si lyžu ohmatať.

Výhľadovo sa počíta aj s ďalšími súčasťami výbavy. Palice už Kästle má tri typy, strednú vyššiu triedu. Viazanie drží veľmi dobré partnerstvo s Rotefellou, odoberajú sa podložky. "To už je odlišný segment výroby, aj keď Fischer a Salomon si vyrobili svoje. Ale čiastočne sa to zjednocuje. Prioritu tvorí lyža, vizuálne a marketingovo potom nasleduje topánka, tá je vidieť a trend zhotovovaných setov je markantný. Silná značka si ich obvykle kúpi od iného výrobcu. Považujem za dôležité sa sústrediť na to, čo vieš. My už máme svoje aj kolieskové lyže, "usudzuje Petrásek.

O zjazdovkách Kästle sme písali tu.

foto: archív Kastl

Alpenverein OEAV.SK aktivtono

Obsah prevzatý zo stránok AktivTono

AKTIV TONO
Web pre všetkých aktívnych športovcov v prírode a horách. Behy, lyže, bicykle, cesty atď. Tipy na akcie a reportáže, testy materiálov, rozhovory s osobnosťami, aktuality.
S láskou a starostlivosťou píše Tomáš Nohejl, dušou i telom sportsmen a novinár.
aktivtono.cz
partner kancelárie Alpenverein OEAV.CZ

Aktuality

Slovinsko - fenomén diaľkových trás

07. 06. 2021
V Slovinsku sa mimoriadnej popularite tešia diaľkové turistické trasy medzi Alpami a pobrežím...

Leto na Diavolezze

04. 06. 2021
Z plošiny medzi rozoklanými velikánmi, ktorým kraľuje Piz Bernina, sa otvára naozaj ohromujúce...

Nová Montana: Hory a skaly v ohrození

03. 06. 2021
Bude to iné. O tom niet pochýb. Pre uistenie stačí vyraziť k chate Conscrits, pozrieť na západnú ...
Nahoru