Alpenverein OEAV.SK Alpe Adria Trail

Alpe Adria Trail

Zažite Alpy ako za starých čias

Diel 1. Korutánsko, Rakúsko

Ešte pred rokom by si nikto z nás ani len nepomyslel, ako úžasným zážitkom bude prechod štátnych hraníc. Na diaľkové trase AAT si také okamihy vychutnáme dokonca niekoľkokrát. Poďte zažiť Alpy za starých čias! Než sa svet vráti k normálu, máme neopakovateľnú príležitosť objavovať aj tie najkrajšie miesta skoro sami.

Alpenverein OEAV.SK Alpe Adria Trail

Celá trasa Alpe-Adria-Trail meria 750 kilometrov. Istotou je, že nesklame jediný z nich. Len máloktorí z nás si však môžu vyčleniť mesiac a pol na absolvovanie 43 etáp spájajúcich najvyššiu horu Rakúska Grossglockner s pobrežím Jadranu. Preto nie je vôbec zlý nápad, prejsť si AAT na pokračovanie. Sila zážitku je spojená s vlastným putovaním, aj keby to bolo len na jediný týždeň! Na jar napríklad do Slovinska, v lete do Rakúska, na jeseň do Talianska. Na trase uvidíte, že nebudete jediní, ktorý sa na AAT vracajú.

Diaľková trasa vás svojou rozmanitosťou nadchne. Navyše si môžete byť istí, že vás nakoniec očaria úplne iné miesta ako tie, ktoré sľubuje knižný sprievodca ako hlavné atrakcie. Je to tak vždy. Potenciál krajiny umocňuje počasie, východy a západy slnka, predovšetkým potom nečakané stretnutia, skvelé jedlo, alebo aj únava, pľuzgiere, horúčava na padnutie alebo popoludňajšia búrka s lejakom, na ktorého konci vás uvíta vľúdne teplo hotelovej izby. Ale kde začať? Kde je to najviac, keď každá etapa ponúka toľko zaujímavostí?

Tu je niekoľko tipov na etapy, ktoré vás prevedú úžasnou krajinou trojtisícových hôr, priezračných jazier, hlbokých lesov a malebných údolí. Zbaľte batoh, vezmite vibramy a vyrazte do Korutánska, kde trasa začína.

Alpenverein OEAV.SK Alpe Adria Trail

Štartujeme v Národnom parku Hohe Tauern

Úpätie najvyššej hory Rakúska Gross Glockner je východiskovým bodom diaľkovej trasy, ktorá sa v úvodných etapách kľukatí srdcom národného parku Hohe Tauern. U najdlhšieho rakúskeho ľadovca Pasterze sa chce odfotiť každý. Drsná krása veľhôr podkreslená zurčaním potokov a hukotom vodopádov je veľkolepým entrée celého trailu.

Alpenverein OEAV.SK Alpe Adria Trail

Filozofiou diaľkovej trasy je predstaviť nielen rozmanitosť horskej prírody, ale aj odlišné kultúry a život ľudí po dlhé stáročia utvárajúcich krajinu v údoliach. Pešie putovanie je skvelým spôsobom, ako si pripomenúť aspekty života poľnohospodárov v horách. Tunajšie hospodárenie sa odohrávalo prakticky len v letných mesiacoch. Po celej dĺžke údolia Möll sú zreteľné stopy tejto poľnohospodárskej činnosti. Aj dnes tu nájdeme celoročne obývané usadlosti nachádzajúce sa vysoko nad dnom údolia. Môžete si len domýšľať, ako náročný život mali kedysi obyvatelia, ktorí rozhodne nemali k dispozícii žiadnu príjazdovú cestu, nieto auto, aby sa dostali do údolia, alebo čo pre deti znamenalo dochádzania do školy. Život na odľahlom horskom statku mal iste len málo spoločného s našou romantickou predstavou alpských horských chát. Napriek tomu sa však pri návšteve takého statku neubránime myšlienke na idylické "staré dobré časy".

Zastavte sa v Mallnitz. Je to presne miesto, kde sa oplatí zostať aspoň na jeden celý deň. Odbočka do vnútra národného parku za to stojí! V údolí Seebachtal objavíte jazero Stappitzersee obklopené sviežimi lúkami. Na konci doby ľadovej tu po zániku ľadovca došlo k obriemu zosuvu, ktorý údolie prehradil. Dnes tu hniezdi celá rada vtáčích druhov a jazero je osobitne chráneným územím. Údolie uzatvára masív Hochalmspitze pokrytý najmä z južnej a východnej strany belostnými ľadovci.

Alpenverein OEAV.SK Alpe Adria Trail

TIP AUTORA

Vyjdite lanovkou k horskej chate Hanoverhaus, výhľad z vtáčej perspektívy je nezabudnuteľný. Navyše je to len hodina chôdze na vrchol Ankogel siahajúci slušných 3 252 metrov. V Mallnitz rozhodne navštívte centrum národného parku Hohe Tauern / Vysoké Taury. Park je so svojou rozlohou 1 834 km2 najväčším chráneným územím v strednej Európe. Najvyššií status ochrany využíva pôvodná divoká príroda aj tunajšia krajina obrábaná horskými poľnohospodármi. Interaktívna expozícia predstavuje neuveriteľné štruktúry viditeľné iba pod mikroskopom, deti si užijú ukážky života v horských bystrinách, radu exponátov tvoria fauna národného parku. Viac na www.bios-hohetauern.at

Alpenverein OEAV.SK Alpe Adria Trail

Nižšie po prúde si potok Mallnitzbach vyhĺbil v skalnom masíve tiesňavu Rabischschlucht. Niekoľko vyhliadkových plošín priamo nad potokom zaručuje nádherný výhľad na kaskádu búriacich perejí. Následne vás čaká tiesňava Groppensteinschlucht, ktorá je jednou z najúžasnejších tiesňav v celom Korutánsku. Divoká voda tvorí hlboké tône, z jednej do nasledujúcej si rúti fotogenické vodopády.

Po týchto dramatických prírodných scenériách si zaslúžite skvelú kávu v Obervellachu. Obec bola centrom ťažby zlata vo Vysokých Taurách, čo bol dôvod, že tu sídlili najvyšší štátny úradníci monarchie pre "vnútorné Rakúsko" (Štajersko, Korutánsko, Kraňsko, Gorice, Terst) a my dnes môžeme obdivovať nádherné budovy na hlavnom námestí a honosný farský kostol sv. Martina z týchto doslova zlatých časov.

Alpenverein OEAV.SK Alpe Adria Trail

Pokračujeme do biosférickej rezervácie Nockberge

Etapa číslo 12 stúpa z idylického mestečka Seeboden k horskej chate Sommereggerhütte. Až dosiahnete ku mohutnému "Kamennému stolu", doprajte si oddych s prvými výhľadmi. Ešte vás čaká ďalšia porcia výškových metrov, než sa vyhupnete na hrebeň Millstätterských Álp. Prvým z rady vrcholov je Tschiernock vo výške viac ako 2000 metrov nad morom. Ako na dlani budete mať jazero Millstätter See, južný horizont uzatvára Julské Alpy, na západe sa vypína vám už známa Hochalmspitze. Cieľom etapy je vyhlásená horská chata Alexanderhütte vo výške 1 786 m. Len málokde si vychutnáte večeru pri zapadajúcom slnku s tak nádherným výhľadom!

Alpenverein OEAV.SK Alpe Adria Trail

Trasa pokračuje mierne zvlnenými alpskými lúkami na Millstätter Törl a rad ďalších vyhliadkových miest. Vrcholy zdobia alpské kríže, fascinujúca je najmä Granátová brána / Granaten Tor. Kubistické vzory starorímskej a gréckej architektúry inšpirovali myšlienku vzdať touto majestátnou bránou hold zásobám granátov v regióne. Nájdete si suvenír?

Pred začatím, pre to nepriznať, nekonečný zostup do obce Dobratsch, užite si výhľady na zaoblené pohoria Nockberge. Tu stojíme na prahu biosférickej rezervácie UNESCO. Tieto rezervácie sa na rozdiel od národných parkov zaoberajú nielen ochranou vlastnej prírody, ale tiež pôsobením človeka ako súčasti prírody. Pre Nockberge sú charakteristické alpské lúky, ktorých biodiverzita pomáha po stáročia udržovať pastierstvo. Jedinečnú oblasť obýva okrem iného 69 druhov vtákov, z ktorých 13 je na "červenom zozname" ohrozených druhov.

Alpenverein OEAV.SK Alpe Adria Trail

Krajina lesov a jazier

Pre spolkovú krajinu Korutánsko sú charakteristická jazerá. Nájdeme ich tu neuveriteľných 1270. Za odporúčanie preto stojí etapa spájajúca jazero najbohatšie na ryby a jazero najväčšie, najznámejšie a najoslnivejšie, teda jazerá Ossiacher See a Wörthersee.

Alpenverein OEAV.SK Alpe Adria Trail

TIP AUTORA

V Korutánsku zabudnite na striedmu horskú stravu. K poznaniu kultúry cudzích krajov nevyhnutne patrí aj gastronómia. Keby ste si mali také potešenie dopriať jediný raz, zarezervujte si miesto vo vyhlásenej rybárskej reštaurácii Stifftschmiede v Ossiachu. Budova bývalej kováčskej dielne prilieha k tisíc rokov starému kláštoru. Kuchyni tu pevnou rukou vládne osiašský rybnikár Gerhard Satran pripravujúci delikátne pokrmy na sporáku s plápolajúcim ohňom. Spolu s tímom kuchárov a čašníkov urobí pre hostí prvé posledné. Nie je náhoda, že dodnes nájdete na vnútorných dverách reštaurácie samolepku s hviezdičkami Michelin. Viac na www.stiftsschmiede.at

Alpenverein OEAV.SK Alpe Adria Trail

Z východiskového bodu, historického opátstva Ossiach, chodník stúpa pod klenbou stromov Ossiašskou roklinou pozdĺž fotogenickej kaskády potoka. Z lona lesa vystúpite v obci Oberdorf. Kostolík sv. Jána Krstiteľa pochádza z roku 1355. Pred vstupom sa nachádzajú rímske kamene z okolia a v múroch sú zabudované niektoré vzácne rímske náhrobky. Jedná sa o najvýznamnejšiu zbierku týchto pamiatok v Korutánsku.

Za obcou sa v lesoch ukrýva tajuplná zrúcanina kedysi rozsiahleho a silne opevneného hradu Hohenwart. Vychutnajte si výhľad na ikonický pútnický kostol sv. Juraja na vrcholku nad údolím. O niekoľko kilometrov ďalej sa oplatí skočiť do chladnej vody jazera Saissersee vo farbe dobre uležanej whisky. Kúsok pred Velden neváhajte s menšou zachádzku na populárnu vyhliadku Hohes Kreuz. Otvorí sa vám úžasný panoramatický výhľad na jazero Wörthersee a pohoria Karavanke.

Alpenverein OEAV.SK Alpe Adria Trail

Prichádza chvíľa obliecť lepšie šaty alebo aspoň čisté tričko. Velden vás uvíta uvoľnenou atmosférou vyhlásenej prázdninovej destinácie. Možno vás golfové ihrisko či kasíno nechá na pokoji, napriek tomu venujte pozornosť vilkám postavených v autentickom architektonickom štýle.

A čo ďalej? Ak vás navnadil tento stručný výpočet niekoľkých zaujímavostí v pozoruhodnej korutánskej časti Alpe-Adria-Trailu, navštívte stránky www.alpe-adria-trail.com, kde nájdete všetky detaily k ubytovaniu, presný rozpis etáp, informácie o možnosti prevoze batožiny a ďalší servis.

Foto, text: Michael Pokorný, 2021

Alpenverein OEAV.SK Korutany

Prázdninová karta Korutany Kärnten Card

100 pamätihodností a výletných cieľov zadarmo

Navštívte 100 pamätihodností a výletných cieľov zadarmo: múzeá, horské dráhy, zážitkové kúpele, jazdu loďou, panoramatické cesty, ponuku voľnočasových a zážitkových aktivít. Karta Kärnten Card platí len v letnej sezóne.

Podrobnosti

Alpenverein OEAV.SK Alpe Adria Trail

Alpe Adria Trail

Diaľková turistická trasa od Grossglockneru až ku moru

Alpe-Adria Trail Booking Centre Carinthia
Telephone +43 4782 93093
info@alpe-adria-trail.com
www.alpe-adria-trail.com

Aktuality

Život na horách: z veľkomesta na horskú chatu

12. 01. 2023
Tridsaťročná Clara Tippelt sa k tomuto odvážnemu kroku odhodlala a našla svoj nový domov v rakúskom...

Hore fúka

11. 01. 2023
Prvá Češka, ktorá zdolala tri najvyššie vrcholy sveta - Mount Everest, Kančendžengu a K2.

Južné Tyrolsko

11. 01. 2023
Kronplatz, Drei Zinnen alebo Val Gardena. Tieto známe lyžiarske metropoly v Južnom Tirolsku netreba...
Nahoru